Vedci prišli s revolučným materiálom, ktorý je schopný premeniť slanú vodu na pitnú

Ide o projekt, ktorý má šancu zmeniť život miliónom ľuďom

pitná voda
Zdroj: pixabay.com/eduardoortiz

Technológia, ktorá by premenila morskú, alebo znečistenú vodu na pitnú by mala potenciál zmeniť životy miliónom ľuďom. Niet preto divu, že vedci pracujú na projektoch, ktoré by dokázali tento nápad zrealizovať.

Austrálskym vedcom sa v tomto smere podaril prelomový krok. Pomocou kovovo-organickej kostry a slnečného svetla dokázali vyčistiť vodu v priebehu polhodiny, čo sa dnes dá považovať za najefektívnejšiu techniku. K tomu je táto metóda lacná, spoľahlivá a dá sa použiť opakovane. Nehovoriac o tom, že takáto voda spĺňa všetky regulácie Svetovej zdravotníckej organizácie. Píše o tom portál Science Alert. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z jedného kilogramu MOF materiálu s názvom PSP-MIL-53 dokázali vedci vyčistiť za deň okolo 139 litrov vody. Funguje na tom princípe, že zachytáva soli a nečistoty, ktoré drží na svojom povrchu. Keď sa materiál dostane do kontaktu so slnkom, po štyroch minútach vypustí všetku soľ, ktorú nazbieral a môže sa použiť znova. Tím vedcov stojaci za projektom tvrdí, že táto metóda má niekoľko výhod, oproti tradičnej metóde destilácie.

„Tepelná destilácia je energeticky náročná a iné metódy, ako napríklad reverzná osmóza majú niekoľko nevýhod, medzi ktorými sú vysoká energetická náročnosť a použitie chemikálií v membráne pri čistení,“ hovorí chemik Huanting Wang, z unierzity Monash.

Svoj projekt vedci založili na staršom materiáli, ktorý bol známy tým, ako reagoval s vodou. Ide o veľmi pórovitý materiál. Stlačený materiál o veľkosti čajovej lyžičky môže byť „rozbalený“ do veľkosti futbalového ihriska. Ide o unikátny systém, ktorý by mohol byť zavedený do vodných trubiek, aby produkoval čistú pitnú vodu.

Svetová zdravotnícka organizácia sa však vyjadrila, že inovácie nedokážu prísť načas. V súčasnosti trpí okolo 785-miliónov ľudí, kvôli nedostatku pitnej vody v okolí svojho bydliska. Zároveň tvrdia, že ide o problém, ktorý sa s klimatickými zmenami zhoršuje. Morská voda tvorí okolo 97% vody na planéte, čo je obrovské množstvo, ak by sa našiel spôsob, ako ju pretvoriť na pitnú vodu. Riešením by mohol byť aj tento projekt, ak sa ukáže, že je bezpečný pre ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre