Vedci prišli s nápadom ako dať rastlinám high-tech upgrade, aby prežili podmienky vo vesmíre. Sme tak bližšie k osídleniu Marsu?

rastliny hands-1838658_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Život vo vesmíre nie len pre ľudí, ale aj pre rastliny je vysoko problematický. Tou najväčšou prekážkou možno nie je ani tak absencia vzduchu, ale vysoké žiarenie, ktoré je pre väčšinu života, ktorý poznáme nezlučiteľným.

Skupina austrálskych vedcov prišla s nápadom ako rastliny „upgradovať“, aby prežili aj v drsnejších podmienkach ako poznáme na Zemi. V štúdii, na ktorú poukázal portál Futurism.com sa píše, že vedci prišli s myšlienkov ich obohatenia o nanomateriály, ktoré by ich urobili lepšími pri absorbovaní slnečného svetlo. Vďaka tomu by mohli prežiť na futuristických Marťanských farmách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Využiť chcú pri tom existujúce technológie

Ľudia sú už po dlhšiu dobu schopní zaviesť nové zlúčeniny do rastlín cez ich cievne systémy, ktoré majú na starosti prenos vody, vrátane živín v celej rastline. Systém je veľmi podobný ako sú naše krvné cievy.

Kovovo-organické rámce (MOF), ktoré sa skladajú z kovových iónov alebo zhlukov spojených s organickými molekulami – tvoria vysoko porézne kryštály, ktoré môžu sopiť, skladovať a uvoľňovať iné molekuly, podobne ako špongia. Chemici doteraz vyrobili tisíce rôznych MOF s potenciálnymi aplikáciami od skladovania vodíkových palív až po absorpciu skleníkových plynov až po dodávanie liekov v tele. Mať rastliny v malých množstvách týchto užitočných zlúčenín v ich vlastných tkanivách by im mohlo priniesť nové schopnosti, ktoré sa nevyskytujú v prírode.

Tieto rastliny by mohli priniešt širšie možnosti ako prežiť v nepriaznivých podmienkach. Napríklad budú môcť poskytnúť dostatok jedla pri dlhších výpravách. MOF môžu totiž pomôcť rastlinám premeniť ultrafialové svetlo na svetlo, ktoré môžu absorbovať prostredníctvom fotosysntézy.

„Keď rozmýšľame o pestovaní plodín vo vesmíre alebo na Marse, kde nemáte atmosféru a sú bombardovaní UV žiarením, niečo podobné by mohlo byť užitočné,“ povedal vedúci výskumník Joseph Richardson. „Najmä preto, že sa dostanete ďalej od Slnka, je ťažšie zachytiť všetko svetlo, ktoré potrebujete na fotosyntézu.“

Zdroj: Futurism.com, Phys.org

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre