SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci prišli s ďalšími dôkazmi, že na Marse je aktívna voda

Približne v polovici minulého roka všetky svetové média zaplnili správy týkajúce sa vody na Marse. Tomuto objavu sme mohli vďačiť profesorovi Robert Orosei z University of Bologna, ktorý našiel v oblasti Planum Australe pod povrchom planéty vodu o ploche 20 kilometrov x 1,5 kilometra. K tomuto záveru došli na základe špeciálneho prístroja, ktorý krúžil okolo Marsu a posielal elektromagnetické radarové vlny smerom do stredu planétu.

Ďalší výskum potvrdzuje prítomnosť vody

Ďalší výskum potvrdzuje prítomnosť vody na Marse. Konkrétne, vedci z USC Arid Climate and Water Research Center hovoria, že na planéte Mars sa nachádza voda, ktorá je aktívna. Má sa nachádzať hlboko pod povrchom planéty. Píše portál news.usc.edu.

Vedci zistili, že podzemná voda existuje v širšej zemepisnej oblasti. Ďalšou zaujímavou informáciou je, že voda pod povrchom Marsu je stále aktívna. Zároveň, v správe sa píše, že voda vyviera na povrch cez trhliny v špecifických kráteroch (pozn. redakcie: voda sa nachádza v hĺbke približne 750 metrov).

Výskum naznačuje, že podzemné vody môžu byť hlbšie, než sa pôvodne predpokladalo v oblastiach, kde sa takéto prúdy pozorujú na Marse. Zistenia naznačujú, že odkrytá časť týchto zlomenín zeme je spojená s týmito prameňmi ako s primárnymi kandidátmi na lokalizáciu, aby preskúmali obývateľnosť Marsu. Ich práca tiež odporúča, aby boli vyvinuté nové metódy testovania týchto zlomenín.

„Navrhujeme alternatívnu hypotézu, že pochádzajú z hlbokého zdroja podzemnej vody pod tlakom, ktorý prichádza na povrch pohybujúci sa smerom nahor pozdĺž trhlín na zemi,..“, hovorí Heggy, jeden z výskumníkov. Ďalej dodáva, že: „V severoafrickej Sahare a na Arabskom polostrove sme videli rovnaké mechanizmy a pomohli nám preskúmať rovnaký mechanizmus na Marse,..“.

Vedecká práca bola financovaná programom NASA Planetary Geology and Geophysics.

Zdroj: news.usc.edu, úvodný obrázok: Pixabay.com

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close