Vedci prišli na trik, ktorý im pomôže rýchlejšie odhaliť exoplanéty s atmosférou. Podarí sa im nájsť takú, ktorá podporuje život?

Vedci pomocou nového prístupu merania vyžarovaného svetlo z exoplanét dokážu odhaliť alebo vyvráťit prítomnosť atmosféry.

Exoplaneta
Zdroj: flickr.com (Hubble ESA) (CC BY 2.0)

Astronómovia prišli na nový trik, ktorý im pomôže odhaliť exoplanéty podobné Zemi, ktoré majú atmosféru. V minulosti objavili veľa planét, ktoré sa nachádzali v obývateľnej zóne, avšak to ešte nič neznamená.

Obývateľná zóna je priestor v ktorom môže planéta existovať a udržať si na svojom povrchu vodu v kvapalnom stave. Väčšina objavených planét sa nachádza v blízkosti červeného trpaslíka, čo je malá a relatívne chladná hviezda. Jej radiácia a slnečné vetry „odfúknu“ všetky šance na formovanie atmosféry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ešte nikdy sme nezistili prítomnosť atmosféry na planéte mimo našej sústavy. Jedná sa o prvý míľnik v odhaľovaní týchto planét,“ vyjadrila sa pre Gizmodo Eliza Kempton, z univerzity v Marylande.

Plánujú skúmať svetlo, ktoré planéta vyžaruje tesne predtým, než zájde za svoju materskú hviezdu. Svoje pozorovanie zopakujú, keď sa planéta znovu objaví a porovnaním údajov zistia, koľko žiarenia objekt nabral. Ak je údaj rovnaký ako výpočty, planéta atmosféru nemá. Ak bude menší, znamená to, že atmosféra rozdelila žiarenie aj do zadných častí planéty.

Táto metóda má svoje limity. Skalnaté planéty v obývateľnej zóne môžu obsahovať materiály, ako napríklad hlinu, ktorá dokáže zmiasť astronómov. Preto nebudú tento spôsob používať pri planétach, ktoré dokážu udržať kvapalnú vodu. Namiesto toho sa zamerajú  na planéty bližšie pri ich hviezdach.

Pokusy o odhalenie atmosféry tu už boli rok dozadu. Tím vedcov odhalil, že exoplanéta LHS 3844b nemá žiadnu atmosféru. Zistili to pomocou sledovania vyžiareného svetla počas toho, ako exoplanéta obiehala okolo svojej hviezdy. Podarilo sa im to vďaka zostrojenia teleskopu Jamesa Webba, ktorý má naplánované oficiálne spustenie v roku 2021. Vedci chcú uviesť teleskop do prevádzky „krôčik po krôčiku.“ Začnú s jednoduchým cieľom.

„Planéty, ktoré sú teplejšie než je hranica pre obývateľnosť sú jednoduchšie na charakterizovanie a zaberú teleskopu menej času na zistenie odpovede,“ hovorí Kempton.

Vesmírny teleskop James Webb  má ambíciu zrýchliť proces odhaľovania expoplanét, ktoré majú, resp. nemajú atmosféru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre