Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci prišli na spôsob, ako efektívnejšie opraviť poškodené nervové zakončenia. Použijú pri tom rozložiteľnú „trubičku“

Nová metóda poslúži ako "most," ktorý prepojí poškodené nervy pacientov. Jedná sa o lepšiu možnosť než je transplantácia kože

Ľudia v Spojených štátoch utŕžia ročne približne 600-tisíc zranení, pri ktorých si poškodia  nervové zakončenia. Nová liečba prinesie rozložiteľný „most,“ ktorý by im mohol poskytnúť kvalitnejšiu liečbu.

Ľudský nervový systém je rozdelený na dve časti. Jedná sa o centrálnu nervovú sústavu, v ktorej je náš mozog a miecha. Potom máme periférnu nervovú sústavu, ktorá obsahuje všetky nervy v našich rukách, nohách a po celom tele. Následne posiela všetky vnemy do centrálnej nervovej sústavy. Ak sa tieto periférne zakončenia poškodia, povedzme porezaním sa žiletkou počas holenia, nerv sa dokáže znovu zoceliť. Lekári vedia opraviť aj väčšie poškodenia, no ak je medzera v poškodených nervoch priveľká, jedinou možnosťou pre pacienta ostáva autograft (pozn. redakcie: transplantácia kože z inej časti tela.).

Nejedná sa o ideálnu možnosť, pretože táto metóda opraví len 50-60% nervových funkcií a vyžaduje si poškodenie inej časti tela. Tu by mohol pomôcť práve biologický „most.“ Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v denníku Science Translational Medicine, sa jedná o trubičku, zloženú z podobného materiálu, akým sú rozpustiteľné štichy. V stene trubičky sú mikrosférické, neurotrópne faktory (pozn. redakcie: proteín, ktorý podporuje prežitie neurónu).

Tím vedcov implantoval ich zariadenie do opice, trpiacej poškodenými nervami v horných končatinách. Trubička slúžila ako vedenie nových nervových zakončení. Dokopy sa im podarilo opraviť takmer 80% pôvodných funkcií. Trubička je navrhnutá na zocelenie medzier nervových vlákien dlhých až 12 cm. Tím čaká, že testy na ľuďoch prebehnú okolo roku 2021. Tie budú trvať najmenej tri roky, no ak prebehnú podľa plánov, chirurgovia budú mať čoskoro lepšiu náhradu za autograft.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close