Vedci prinášajú riešenie, ktoré umožní domácnostiam samostatne si vyrábať a skladovať palivo

V budúcnosti by teoreticky verejné čerpacie stanice nemuseli byť potrebnými. Švajčiari vyvinuli vodíkovú čerpaciu stanicu pre domácnosť.

vyfuk_automobil
Zdroj: Pixabay.com (webandi), úprava: Vosveteit.sk

Švajčiari vyvinuli vodíkovú čerpaciu stanicu pre domácnosti, vďaka ktorej si budú môcť domácnosti sami vyrábať a skladovať palivo. Čerpacia stanica bola vyvinutá vedcami na Polytechnickej univerzite v Lausanne vo Švajčiarsku a má ambíciu jedného dňa umožniť majiteľom domov nielen skladovanie vysokoenergetického plynu, ale tiež ho samostatne produkovať. Bude to však chvíľu trvať, kým sa systém dostane na trh. Výskumný tím spolupracoval s partnermi na výrobe prototypov, ktoré sa v súčasnosti testujú v praxi.

Zariadenie, ktorého cieľom je dosiahnuť prielom v cestovaní bez emisií, je veľké ako chladnička. Funguje na princípe vodíka, ktorý má veľa predpokladov na vysnívanú kombináciu energetických zmien. Získava sa v elektrolyzéri, ktorý aktivuje vodu, takže sa vodík a kyslík  separujú. V druhom kroku môže byť vodík spracovávaný na syntetický zemný plyn, benzín, naftu alebo petrolej a je preto univerzálny a je neutrálny z hľadiska podnebia, keďže je generovaný elektrolýzou pomocou veternej alebo solárnej energie. Pokiaľ ide o hmotnosť, obsahuje takmer trikrát viac energie ako benzín, takže autá majú plnú nádrž na palivo niekoľko stoviek kilometrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Majitelia domov môžu využiť svoju strechu na získavanie potrebnej slnečnej energie

Jadrom novo vyvinutého systému je hydrid kovu, ktorý absorbuje molekuly vodíka ako špongia. „Keď pridáte teplo, tlak plynu sa v nádrži zvýši, čo stlačí vodík,“ vysvetľuje Züttel. Týmto spôsobom je možné vyrobiť presne takú hladinu tlaku, ktorá je nevyhnutná pre tankovanie vozidiel. Obyvatelia môžu vyrábať elektrinu pre elektrolýzu pomocou fotovoltaického systému na svojej streche. Majitelia domov by mohli letné slnko využívať na výrobu vodíka a potom ho skladovať. „Na rozdiel od skladovania batérií nedochádza k samovybíjaniu v priebehu času, keď je systém zatvorený, nestratí sa žiadny vodík,“ dodáva výskumník Züttel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre