SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci prichádzajú so štúdiou, ktorá hovorí o zvýšenom stave infarktov a mŕtvic v dôsledku znečisteného vzduchu. Čísla sú alarmujúce!

Vedci prichádzajú s alarmujúcimi výsledkami štúdie, ktorými poukazujú na vplyv znečisteného ovzdušia na naše zdravie.

Štúdia spoločnosti King’s College London zistila, že v dôsledku znečistenia ovzdušia dochádza k  významným zdravotným rizikám, ktoré každoročne prispievajú až k 36 000 úmrtiam. Už predchádzajúce štúdie zistili prudký nárast počtu hospitalizácií v dňoch vysokého znečistenia. Najnovšie údaje však poskytujú presné čísla pre 9 anglických miest a ukazujú jasné prepojenie medzi srdcovými záchvatmi, mŕtvicami, respiračnými chorobami a znečisteným vzduchom.

Ukázalo sa, že riziko týchto ochorení je najväčšie v Londýne, kde dni vysokého znečistenia spôsobujú v priemere ďalších 87 zástav srdca, ďalších 144 mŕtvic, ako aj 74 detí a 33 dospelých hospitalizovaných pre astmu ročne v porovnaní s dňami s nízkym znečistením.

Údaje o mimoriadnych zdravotných udalostiach spojených so zlou kvalitou ovzdušia sa ďalej týkali miest ako Birmingham (65 ročne), Bristol (22 ročne), Derby (16 ročne), Liverpool (28 ročne), Manchester (34 ročne), Nottingham (19 ročne), Oxford (10 ročne) a Southampton (16 ročne).

znecistenie ovzdusia pexels-photo-221000
Zdroj: Pexels.com

Údaje z  pohotovostí hovoria o 120 zástavách srdca naviac, o 230 ďalších mŕtviciach a o takmer 200 ďalších ľuďoch s astmou, ktorí si vyžadujú nemocničnú liečbu v dňoch vysokého znečistenia v porovnaní s priemerom v dňoch nižšieho znečistenia.

Čísla úmrtí sú alarmujúce a vláda musí tvrdo zakročiť

Jenny Bates, bojovník za znečistenie ovzdušia v spoločnosti Friends of Earth, povedal:

„Mnoho ľudí si nemusí uvedomiť, aké nebezpečné môže byť znečistenie ovzdušia na vysokých úrovniach a že môže vyvolať infarkty myokardu, mozgovú príhodu a astmu, ako aj dlhodobé nepriaznivé účinky na zdravie. Tieto čísla budú prebudením pre starostov miest, aby podnikli čo najsilnejšie kroky. “

Vláda sa zaviazala riešiť znečistenie ovzdušia vo svojom zákone o životnom prostredí a  zdôraznila, že sú potrebné zóny čistého vzduchu, ale aj opatrenia na zníženie všetkej premávky, pretože všetky vozidlá prispievajú k znečisteniu ovzdušia jemnými časticami v dôsledku opotrebovania bŕzd a pneumatík.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close