Vedci prichádzajú s krvným testom, ktorý umožní odhaliť riziko Alzheimerovej choroby 14 rokov vopred

Vedci prichádzajú s výskumom, ktorý by mohol identifikovať rizikových pacientov s dostatočným časovým predstihom, ktorým hrozí Alzheimer.

liecba-demencie-mozog
pixabay.com (geralt)

Nový krvný test môže naznačovať zvýšené riziko Alzheimerovej choroby až 14 rokov pred stanovením diagnózy. Úlohou testu je zistiť nesprávne zložené proteíny amyloidu beta v krvi. Ide o bielkoviny, ktoré pri Alzheimerovej chorobe spôsobujú deštruktívne plaky v mozgu. Na túto zákernú a progresívnu demenciu neexistuje žiadna liečba a  existujúce lieky môžu len spomaľovať ničenie mozgových buniek a preto je ešte dôležitejšie rozpoznať ochorenie v ranom štádiu.

Výsledkom predchádzalo viac ako osemnásťročné testovanie

V  dlhodobej štúdii vedci odoberali účastníkom vzorky krvi od roku 2000. Počiatočný krvný obraz 150 účastníkov, ktorým bola v priebehu 14 rokov diagnostikovaná Alzheimerova choroba, porovnali s krvným obrazom 620 pacientov, ktorí túto diagnózu nemali. Porovnaním sa zistilo, že zdraví účastníci, u ktorých sa testovaním zistilo nesprávne zloženie amyloidných proteínov, mali vysokú pravdepodobnosť, že im o 14 rokov bude diagnostikovaná Alzheimerova choroba. Konkrétne mali až 23-násobne vyššie riziko ochorenia v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci preto dúfajú, že tento krvný test môže v budúcnosti ponúknuť nové príležitosti na v časné odhalenie.

„S novou metódou detekcie môžeme neinvazívne a nákladovo efektívne rozpoznať rizikové skupiny, ktoré ešte nevykazujú žiadne príznaky, “ uzatvára spoluautor Klaus Gerwert z Ruhr-University Bochum.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre