Vedci pozorovali hviezdny pár, ktorý za sebou ťahá čas aj priestor. Opäť potvrdili Einsteinovu teóriu relativity

Einstein tvrdí, že každé rýchlo rotujúce teleso spôsobuje narušenie času a priestoru. Vedcom sa podarilo potvrdiť túto teóriu

pulzar
Zdroj: NASA

Jedna z predpovedí, ktorú mal Einstein vo svojej všeobecnej teórii relativity, je že každé rotujúce teleso za sebou „ťahá“ časopriestor. Tento jav sa nazýva strhávanie časopriestoru.

V každodennom živote sa jedná o nepozorovateľný jav, keďže efekt nie je výrazný. Ak by sme ho chceli odhaliť u nás na Zemi, potrebovali by sme na to nástroj, ktorý stojí približne 670-miliónov eur. Odhalil by zmeny v osi Zeme, ktoré sa rovnajú jednému stupňu za 100-tisíc rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Našťastie pre nás je vesmír miestom, ktoré obsahuje veľké množstvo „gravitačných laboratórií,“ na ktorých môžeme pozorovať účinky Einsteinovej teórie relativity. Tím vedcov odhalil oveľa výraznejší príklad strhávania časopriestoru, pomocou rádiového teleskopu. Našli jedinečný pár hviezd, ktoré okolo seba prelietajú závratnými rýchlosťami.

Pohyb týchto hviezd by vedcov zaskočil v prípade, že by používali Newtonov čas. Keďže sa ale pohybujú v zakrivenom časopriestore, na rozlúsknutie ich trajektórie museli použiť Einsteinovu teóriu relativity. Tá presne popisuje pohyb hviezd, planét a ich satelitov, dokonca vysvetľuje aj tok času. Menej známy bod hovorí aj o strhávaní časopriestoru. Popisuje, že čím rýchlejšie teleso rotuje okolo svojej osi, alebo čím je ťažšie, tým je efekt výraznejší.

Vesmírne dvojice

Najlepším príkladom je druh hviezdy, ktorý sa volá biely trpaslík. Jedná sa o pozostatky z mŕtvych hviezd, ktoré boli niekoľkokrát väčšie, ako naše Slnko, no minulo sa im všetko palivo. Biely trpaslík sa veľkosťou ponáša na našu Zem, no je niekoľkonásobne ťažší. Taktiež dokážu rotovať veľmi rýchlo, približne raz za minútu.

Efekt strhávania časopriestoru by bol v takom prípade výraze vyšší, než na Zemi. Keďže nemôžeme priamo pozorovať bielych trpaslíkov, astronómovia dokážu odhaliť tento jav pomocou pulzarov. Pred dvadsiatimi rokmi objavili hviezdny pár, pozostávajúci z bieleho trpaslíka a pulzaru, ktorý bol veľký ako mesto ale 400-tisíc krát ťažší než naša Zem.

Pulzary nie sú vyrobené z tradičných atómov, ale z neutrónov, vďaka čomu sú ťažké. Pulzar taktiež rotuje nesmierne rýchlo, a to až 150-krát za minútu. Vďaka tomu je do priestoru vystrelený lúč rádiových vĺn, ktoré následne zachytíme u nás na Zemi. Vďaka tomu môžeme vypočítať ich trajektóriu.

Trajektória nám dáva čiastočné informácie o tom, ako na tieto dva objekty pôsobí strhávanie časopriestoru, no na presné pozorovania nemáme dostatočné technológie. Sám Einstein tvrdil, že niektoré javy, ktoré predvídal nebudú pozorovateľné. Posledné roky znamenali zlom v oblasti extrémov v astrofyzike, napríklad snímka čiernej diery, či objavenie gravitačných vĺn. V budúcnosti sa však dostaneme k revolučnejším objavom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre