Vedci pozorovali čiernu dieru, ktorá dokáže „žmurkať“

Vedci po prvýkrát pozorovali zvláštne chovanie čiernej diery

Čierna Diera
Zdroj: NASA

Čierne diery za normálnych okolností nežiaria. Ak však aktívne pohlcujú materiál okolo seba, môžu sa v röntgenovom žiarení zablysnúť ako miliarda Sĺnk.

Po prvýkrát sa astronómom podarilo tento záblesk zachytiť. Pozorovali supermasívnu čiernu dieru, ktorá má hmotu 19-miliónov Sĺnk a nachádza sa v galaxii 1ES 1927+654, 275-miliónov svetelných rokov od nás. Po dobu 40 dní sledovali výrazný záblesk v okolí čiernej diery.  Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
čierna diera
Zdroj: NASA

„Zmeny v jase okolo čiernej diery by sa mali odohrať v rozmedzí miliónov rokov. V tomto prípade sa však zmenili o stonásobok v priebehu ôsmich hodín. Je to zarážajúce,“ vyjadril sa fyzik Erin Kara z MIT.

Keď je reč o čiernej diere, je nutné spomenúť niekoľko základných komponentov, ktoré sa nachádzajú v jej tesnej blízkosti. Horizont udalostí je známy bod, spoza ktorého sa nevráti nič, ani svetlo. Aktívna čierna diera má okolo seba akrečný disk, prstenec horúceho materiálu, ktorý po špirálovitej dráhe klesá dovnútra čiernej diery. Tesne nad horizontom udalostí, okolo vnútorného okraja akrečného disku sa nachádza koróna čiernej diery.

Záblesky čiernej diery

Ide o oblasť rozžeravených elektrónov, ktoré sú poháňané magnetickým poľom čiernej diery. Elektróny majú tak veľkú energiu, že v röntgenovom spektre žiaria. Už v roku 2018 objavili vedci niečo zvláštne, keď si nástroj ASASSN (pozn. redakcie: All-Sky Automated Survey for Super-Novae) všimol záblesk z galaxie, ktorý bol 40-krát väčší, než je normálne.

Vedci sa začali galaxii venovať, no spočiatku sa všetko javilo tak, ako má. Po zhruba 160 dňoch po záblesku si všimli úbytok jasnosti v galaktickom jadre. Trvalo ďalších 40 dní, než záblesk úplne zmizol.

„ASASSN zaznamenal obrovský záblesk a my sme mohli pozorovať, ako pomaly hasne. Po určitom čase sme ho už nevedeli ďalej pozorovať,“ hovorí Kara.

Následne začala jasnosť prudko narastať. 300 dní po počiatočnom záblesku začalo jadro galaxie svietiť takmer 20-násobne viac, než pri prvom záblesku. Astronómovia si zatiaľ nie sú istí, čo vytvára korónu okolo čiernej diery, avšak domnievajú sa, že je to niečo, čo sa spája s magnetickým poľom. Obrovské záblesky, ktoré tím zaznamenal by mohli byť spôsobené narušením spomínaného magnetického poľa.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre