SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci poznajú presný dátum možnej zrážky asteroidu so Zemou

Vedci poznajú možný termín zrážky asteroidu so Zemou, ktorý poletí v relatívne tesnej blízkosti okolo Zeme v roku 2029.

Asteroid pod názvom Apophis sa o  desať rokov nebezpečne priblíži k Zemi. Dňa 13.4.2029 sa asteroid priblíži k Zemi na vzdialenosť 30 000 km a takmer sa dotkne zemského povrchu. Na tému upozorňuje portál DailyMail.

Apophis

Ak by sa trajektória asteroidu zmenila len nebadane a  došlo by k zrážke, následky by boli katastrofické. Vedci vypočítali, že pravdepodobnosť čelnej zrážky s 340-metrovým asteroidom je 1:45 000. Elon Musk je presvedčený, že ľudstvo nemá proti takejto kolízii absolútne žiadnu šancu.

https://twitter.com/elonmusk/status/1163200504811249664

NASA disponuje nástrojmi na ochranu Zeme pred asteroidom, ktorý by mohol byť potenciálne nebezpečný, no momentálne však neexistujú žiadne protokoly na ochranu planéty v prípade, že sa asteroid nachádza v kolíznom kurze. Nie je neobvyklé, že asteroidy veľkosti od 5 do 10 metrov poletujú okolo Zeme, ale asteroidy s veľkosťou ako je Apophis sú zriedkavé. Nielenže ich je menej, ale väčšinou neprechádzajú okolo Zeme v tesnej blízkosti. Sledovanie asteroidov je možné aj pomocou aplikácie Asteroid Radar (pozn. redakcie: odkaz na aplikáciu nájdete pod videom).

Asteroid Radar
Asteroid Radar
Developer: dLab
Price: Free

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close