Vedci potvrdili existenciu asteroidu, ktorý je „prvý svojho druhu“

Asteroid sa radí medzi trójske kone, ktoré obiehajú okolo Jupitera

2019 LD2
Zdroj: NASA

Vesmír je plný prekvapení a vedci teraz potvrdili existenciu jedinečného asteroidu, pohybujúceho sa po podobnej obežnej dráhe ako Jupiter. Asteroid je výnimočný preto, lebo do okolia vypúšťa plyn, rovnako ako kométa.

Asteroid 2019 LD2, ktorý sa správa inak

Existenciu asteroidu odhalil projekt ATLAS (pozn. redakcie: Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), ktorý je financovaný americkou vesmírnou agentúrou NASA. Systém ATLAS je špecificky navrhnutý tak, aby odhalil nebezpečné asteroidy, no okrem toho spozoruje aj iné vzácne vesmírne fenomény. Píše o tom portál Sputnik News.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pre náš systém je bonusom, ak sa nám podarí urobiť aj takýto druh objavu,“ vyjadril sa hlavný vyšetrovateľ projektu ATLAS.

Objekt dostal pomenovanie 2019 LD2 a ide o takzvaný aktívny asteroid. Má chvost podobný kométe, no čo je zaujímavejšie, radí sa do kategórie Jupiterových „trójskych koňov“. Znamená to, že jeho obežná dráha je totožná s  obežnou dráhou našej najväčšej planéty. Zároveň je 2019 LD2 prvým objektom, ktorý sa radí medzi trojské kone, pričom sa zároveň správa aj ako kométa.

Netradičný asteroid

Kus skaly bol objavený v júni minulého roka a strhol na seba okamžitú pozornosť. Vedci z rôznych univerzít naprieč svetom sa ponáhľali študovať snímky nezvyčajného objektu. To, že sa objekt správa ako kométa zistili vedci až v apríli tohto roku, kedy zmizol za Slnkom a zo Zeme ho istý čas nebolo možné pozorovať.

Vedci ostali zaskočení, pretože verili že všetok ľad, ktorý sa nachádzal na povrchu tejto skupiny trojských koňov sa mal vypariť už dávno. Vesmírne skaly, o ktorých je reč sa totižto dostali ku nám pred miliardami rokov. Preto sa nedá presne určiť, čo je asteroid 2019 LD2 zač. Buď sa radí medzi nové objekty, ktoré sa na obežnú dráhu Jupitera dostali, alebo doňho prednedávnom niečo narazilo a prinútilo ľad pod povrchom, aby sa uvoľnil.

2019 LD2
Zdroj: ATLAS

„Celé desaťročia sme žili v predstave, že takzvané trojské kone by mali mať pod povrchom veľké zásoby ľadu, no až doteraz sme nemali v rukách žiadne dôkazy. ATLAS nám ukázal, že naše predpovede môžu byť predsa len správne,“ vyjadril sa Alan Fitzsimmons, ktorý na projekte spolupracuje.

Asteroidov, ktoré nesú označenie trojské kone sú na obežnej dráhe Jupitera stovky. Primárne sa delia na dve kategórie, tie ktoré obiehajú pred planétou a tie, ktoré obiehajú za ňou. Ku nám sa dostali pravdepodobne v rannom období Slnečnej sústavy, keď boli zachytené gravitáciou gigantickej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre