Vedci po prvýkrát zaznamenali priebeh hviezdnej explózie, ktorý sa vola „Nova“. Prinieslo im to veľa odpovedí

Pozorovanie prinieslo odpovede, na túto doteraz záhadnú udalosť

Nova
Zdroj: K. Ulaczyk, Warschau Universität Observatorium

Nova je celkom dramatický jav v živote každého binárneho páru hviezd (pozn. redakcie: binárny pár sú dve hviezdy, obiehajúce okolo seba). Ide o explóziu jasného svetla, ktorá môže trvať celé týždne, alebo aj mesiace. Vo vesmíre nejde o až tak ojedinelý jav, podľa informácií je ich každoročne okolo 10.

Problémom bolo, že žiadnu nedokázali vedci pozorovať od začiatku do konca, teda až doteraz. Nova vzniká v binárnej sústave hviezd, ktoré sú blízko pri sebe. Jedna z nich ukončí svoju fázu červeného trpaslíka, čo býva koniec životného cyklu a po nej ostane biely trpaslík. Je to hviezda s extrémnou hustotou a gravitačnou silou, a tak keď sa jej „partner“ priblíži, biely trpaslík z neho vysáva hmotu, píše sciencealert.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide predovšetkým o vodík, ktorý sa hromadí na povrchu bieleho trpaslíka a vytvára akúsi formu atmosféry. Časom sa tlak v plyne stane natoľko vysoký, že sa začne prudká fúzna reakcia. Keď nastane, možno pozorovať záblesk svetla a vodíková atmosféra je vylúčená do vesmíru. Kedysi dávno si astronómovia mysleli, že ide o zrod nových hviezd, preto názov „Nova“.

Nova
Zdroj: sciencealert.com (A. Maury and J. Fabrega)

Hviezdna explózia

Je to zároveň mimoriadne energetická udalosť, ktorá nevytvára len svetlo, ale aj gamma a röntgenové  žiarenie. Výsledok je, že hviezdy, ktoré sme mohli doteraz pozorovať jedine teleskopom, sú viditeľné aj voľným okom.

Len nedávno mohli astronómovia pomocou konštelácie nanosatelitov BRITE (pozn. redakcie: Bright Target Explorer) pozorovať celú udalosť Novy od začiatku do konca a tým potvrdiť vedecké teórie. Ide o sústavu V906 Carinae, ktorá je od nás vzdialená 13-tisíc svetelných rokov.

Novy sú, v prípade V906 Carinae, termonukleárne explózie na povrchu bieleho trpaslíka. Dlhú dobu si astrofyzici mysleli, že žiarivosť Novy je poháňaná neustálym nukleárnym spaľovaním, ktoré pretrváva po prvotnej explózii. No dáta z BRITE naznačujú, že hlavným spúšťačom je šok, ktorý nastane po vylúčení vodíkovej atmosféry.

Vedci tvrdia, že s novou technológiou sa im podarí zachytiť viac prípadov, ktoré môžu byť oveľa silnejšie. Táto Nova ale ostane kľúčová pri skúmaní fyzikálnych zákonov, ktoré poháňajú tieto exotické udalosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre