SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci po prvýkrát mali možnosť sledovať, ako neutrónová hviezda vystrelila výboj röntgenového žiarenia

Medzinárodný tím použil na pozorovanie až 7 observatórií

Prvýkrát v dejinách astronómie mohli vedci sledovať celý proces „nabíjania sa“ neutrónovej hviezdy. Tá najprv absorbovala materiál a neskôr vystrelila do vesmíru silný výboj röntgenového žiarenia.

To, prečo hviezda vytvára tieto silné výboje bolo pre astronómov záhadou. Tentokrát sa na to zamerali 15 vedci z 5 inštitútov. Na pozorovanie použili 7 observatórií, aby získali celistvé dáta, píše Science Alert. Pomocou týchto dát sa vedci pokúsia prísť na to, ako röntgenové výboje vznikajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hviezda 12 dní absorbovala hmotu zo svojho akrečného disku. Je to prstenec hmoty, ktorý obieha okolo danej hviezdy. Následne neutrónová hviezda vystrelila výboj žiarenia, ktorý bol niekoľko tisíckrát jasnejší, než naše Slnko. Pred najnovšou štúdiou boli astronómovia presvedčení, že proces absorbovania hmoty trvá nanajvýš 2-3 dni. Explózia, ktorá nastala potom trvala týždne, píše sa v štúdii, ktorá bola akceptovaná do vydania Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Počas týždňového obdobia hviezda vyprodukovala rovnaké množstvo energie, ako naše Slnko za 10 rokov.

Neutrónová hviezda, o ktorej je reč, sa nazýva SAX J1808.4-3658. Táto hviezda rotuje rýchlosťou 400-krát za sekundu a nachádza sa v konštelácii Strelca, 11-tisíc svetelných rokov od nás.

„Naša práca nám pomáha pochopiť fyziku, ktorá stojí za neutrónovými hviezdami a ich agresívnymi výbojmi. Dúfame, že sa nám podarí prísť na to, čo je ich spúšťačom,“ hovorí Dr. David Russell, jeden zo spoluautorov štúdie.

Väčšina akrečných diskov je tvorená z vodíka, no v prípade pozorovanej hviezdy vedci zistili, že disk tvorí až 50% hélium. To je oveľa väčšia koncentrácia hélia, než je zvyčajné. Vedci sú presvedčení, že tento prvok spomalil zahrievanie akrečného disku, pretože hélium sa spaľuje pri vyšších teplotách. Vďaka tomu mohlo „nabíjanie“ neutrónovej hviezdy trvať až 12 dní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close