SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci plánujú naklonovať koňa z 42,000 rokov starej krvi. Výsledok je však otázny

Minulý rok, vedci našli fosíliu žriebäťa („Lena Horse“), ale nie hocijakú. Jej vek sa datuje na 42,000 rokov. Vedci aktuálne plánujú vrátiť život tomuto koňovi prostredníctvom jeho naklonovania. Píše portál Futurism.com.

Vedci sa pokúsia prebrať k životu 42,000 rokov starého koňa

Vedci veria, že budú schopní naklonovať tohto koňa za pomoci tekutej vzorky krvi odobratej z dobre zachovaného srdca. Vedci, ktorí vykonávali pitvu, našli okrem vzorky krvi aj neporušené orgány a tkanivá.

„Môžeme teraz tvrdiť, že toto je najlepšie zachované zviera z doby ľadovej, aké kedy sa na svete našlo,“ uviedol Semyon Grigoyev, šéf múzea mamutov v Jakutsku v Rusku, pre ruskú tlačovú agentúru TASS.“

Vedci sa domnievajú, že žriebä malo smutný život. Dožila sa totiž približne len 2 týždňov, po ktorých sa utopilo v bahne, ktoré neskôr stuhlo a následne bolo zakonverzované v ľade po dobu tisícov rokov.

Vedci ešte nemajú vyhrané

Vedci ešte nemajú vyhrané a naklonovanie koňa bude zdĺhavý proces bez jasného výsledku. Musia totiž v krvi nájsť životaschopné bunky, ktoré potom môžu rásť v laboratóriu. Portál Futurism.com píše, že obdobný pokus spomínané múzeum skúšalo aj s mamutom, bohužiaľ sa im ho nepodarilo doviesť do úspešného konca.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: pixabay.com (úprava vlastná)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Klonovanie Veda Výskum

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi najväčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close