SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci pátrajúci po mimozemskej civilizácii zachytili viac ako 26-tisíc signálov, má to však háčik

Tvrdia, že za hodinu zaplaví rádiový teleskop obrovské množstvo rušivých signálov

Technologické stopy, po ktorých vo vesmíre pátrame sú založené na našich vlastných technológiách. Vedci totiž predpokladajú, že aj mimozemské civilizácie by mohli fungovať na podobnom princípe, ako my ľudia. Ide napríklad o používanie rádiových vĺn na komunikáciu, píše portál Science Alert.

Jedna z výhod rádiových vĺn je, že ich vieme zachytiť na extrémne vzdialenosti a nepotrebujeme k tomu veľké množstvo energie. Práve preto ide o jednu z najbežnejších metód pátrania po mimozemskej inteligencií. V apríli 2018 a 2019, tím astronómov preskúmal 31-hviezd, ktoré sú podobné Slnku a podarilo sa im objaviť viac ako 26-tisíc technologických stôp, no ako vždy, je v tom háčik.

Rádiové rušenie

Hlbšia analýza totiž ukázala, že každý jeden z týchto signálov vznikol u nás na Zemi. Výskum však nebol ani napriek tomu márny. Je pravda, že sa astronómom zatiaľ nepodarilo odhaliť žiaden mimozemský život, no metóda triedenia, ktorú použili by im mohla v budúcnosti pomôcť. Pri procese dát totiž dokáže vyhodnotiť potenciálny mimozemský signál a odčleniť ho od ostatného šumu, ktorým je naša Zem obklopená. K rádiovému rušeniu prispievajú technológie ako napríklad navigácia, satelity, mobilné telefóny, mikrovlnné rúry, alebo iné komunikačné zariadenia.

„Rádiové rušenie by mohlo v budúcnosti prekryť potenciálny mimozemský signál. Sťažuje nám prácu, lebo teleskopy zachytávajú 10-tisíc signálov za hodinu a my sa musíme rozhodnúť: Pochádza zo Zeme, alebo nie?“ hovorí Jean-Luc Margot.

Aj keď moderné prístroje dokážu správne začleniť väčšinu signálov, zvyšok musia vyhodnotiť astronómovia. V prípade, že sa signál objavil na viacerých miestach na oblohe, vedci vedia, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o signál zo Zeme. Ak by išlo o mimozemské vysielanie, to by vysielalo len z jedného smeru. Vedcov však výsledky neprekvapujú. Dávnejšie výskumy sa zamerali na 10-miliónov hviezd a napriek tomu nepriniesli žiadne stopy mimozemskej civilizácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close