fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci pátrajú po záhadnom objekte v našej sústave, ktorý by mohol byť veľký ako trpasličia planéta

Okrem záhadnej deviatej planéty by sme mohli mať v sústave ešte jeden objekty, o ktorom nevieme

Vedci sa domnievajú, že by sa mohla v našej Slnečnej sústave nachádzať asteroid, ktorý by mohol dosahovať veľkosť trpasličej planéty, píše portál Independent.

V novej štúdii sa spomína úlomok meteoritu, ktorý v roku 2008 spadol na Zem. Zdá sa, že tento úlomok mohol prísť od vyššie spomínaného asteroidu. Vedci tento úlomok starostlivo preskúmali a došli k záveru, že asteroid by mohol mať veľkosť trpasličej planéty Ceres. Zároveň sa im podarilo zistiť, že asteroid mohol vzniknúť v blízkosti vody a pod určitým tlakom.

Meteority sú extrémne dôležité objekty. Dokážu nám toho veľa prezradiť o asteroidoch, z ktorých prišli, ale aj o celej našej sústave. Podobné asteroidy sú totiž pozostatkami z čias, kedy sa formovala naša sústava. Väčšina sa nachádza v asteroidovom páse, medzi Jupiterom a Marsom. Z času na čas sa však nejaký zatúla do vnútornej časti sústavy a jeden z jeho úlomkov si môže nájsť cestu na Zem.

Úlomok, ktorý veľa prezradil

Meteorit z roku 2008 sa nazýva Almahata Sitta a ten naznačuje, že niekde v našej sústave sa môže nachádzať asteroid o veľkosti trpasličej planéty. V tomto roku vošiel do atmosfére Zeme 9-tonový asteroid, ktorý explodoval niekde nad Sudánom. Išlo o prvýkrát, čo sa astronómom podarilo predpovedať dopad asteroidu. Vďaka tomu stihli nazbierať množstvo vzoriek.

Kompozíciu odhalili vedci pomocou infračerveného mikroskopu. Spektrálna analýza naznačovala niekoľko hydratovaných minerálov. Ide o objav, ktorý poukazuje na mierne teploty a tlaky. Zároveň sa vedcom podarilo odhaliť, že takéto podmienky by sa mohli nachádzať na telese, ktoré môže mať v priemere od 600, do takmer 2-tisíc km. 

Látky, ktorých stopy našli vedci  v úlomku Almahata Sitta sa radia k najstarším vzorkám z našej Slnečnej sústavy. Poukazujú totiž na obdobie, kedy bola sústava ešte len v plienkach. Ak by sa vedcom podarilo objaviť tento záhadný asteroid, dozvedeli by sa viac o materiáloch, ktoré existovali na začiatku Slnečnej sústavy. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close