Vedci odhalili prekvapivé pohyby na mesiaci, ktoré sú podobné zemetraseniu na Zemi

Je zrejmé, že na mesiaci existujú otrasy spôsobené aktívnou tektonikou. Tento prekvapivý výsledok získali americkí a kanadskí vedci po prehodnotení nameraných údajov seizmometrov inštalovaných na mesiaci počas misií Apollo, ako je to v súčasnosti uvedené v publikácii Nature Geoscience. Píše portál faz.net.

Astronauti nainštalovali meradlá počas misií Apollo 11, 12, 14, 15 a 16 na družicu Zeme. S výnimkou prvej misie, ktorá trvala len tri týždne, stanice zaznamenávali až do roku 1977 chvenie mesačného povrchu, čo môže byť spôsobené nielen aktívnou tektonikou, ale aj dopadmi meteoritov alebo aktivitou hlboko vo vnútri mesiaca.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na Mesiaci dochádza k podobným pohybom pôdy ako na Zemi

K tomuto záveru dospeli autori výskumu, keď vyhodnotili orbitálne polohy mesiaca v čase otrasov. Väčšina otrasov nastala na najvzdialenejšom bode mesiaca od Zeme, takzvanom apogeu, kde je napätie v mesačnej kôre najväčšie.

pohyb na mesiaci
Zdroj: faz.net

Toto napätie vzniká predovšetkým v dôsledku vnútorného chladenia mesiaca, ktoré pomaly zmenšuje mesiac v období miliónov rokov. Napätie, prílivové vplyvy a rozdiely v podmienkach mesiaca počas dňa a noci tiež prispievajú k napätiu. S cieľom posilniť spojenie medzi mesačnými otrasmi a tektonickými posunmi, je však podľa vedcov potrebná nová permanentne inštalovaná sieť geofyzikálnych meracích prístrojov.

Zdroj: www.faz.net

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre