Vedci odhalili opakujúce sa záblesky zo stredu našej galaxie, ktoré im pomôžu skúmať časopriestor

Je to zároveň stopa, ktorá vedcom pomôže skúmať časopriestor pri objekte s extrémnou gravitáciou

Galaxia
Zdroj: flickr.com (Michel ARZOUMANIAN)

Astronómovia pomocou satelitu ALMA (pozn.redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) našli opakujúce sa záblesky milimetrových vĺn zo stredu našej galaxie, čiernej diery Sagittarius A*. Tím si vysvetlil tieto blikania ako rotáciu rádiových bodov, ktoré obiehajú supermasívnu čiernu dieru bližšie, ako obieha Merkúr Slnko. Je to zároveň stopa, ktorá vedcom pomôže skúmať časopriestor pri objekte s extrémnou gravitáciou.

„Je známe, že Sagittarius A* sa občas zablysne v milimetrovej vlnovej dĺžke. Tentoraz sme pomocou satelitu ALMA zachytili kvalitné dáta, pomocou ktorých sme dokázali rozlíšiť dva prípady zábleskov. Kvázi-periodické sa opakovali každých 30 minút a pomalé variácie sa opakovali každú hodinu,“ vyjadril sa Yuhei Iwata, autor štúdie publikovanej v Astrophysical Journal Letters.

Astronómovia predpokladajú, že sa supermasívna čierna diera s hmotnosťou 4 miliárd Sĺnk nachádza uprostred našej galaxie. Už predtým ju vedci pozorovali nie len v milimetrovej vlnovej dĺžke, ale aj v infračervenom, či röntgenovom spektre. Avšak variácie, ktoré zachytil satelit ALMA sú oveľa menšie než tie, ktoré boli objavené. Je preto možné, že sa tieto menšie variácie objavujú stále. Píše o tom portál Phys.org.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rapídne rotujúci prstenec

Vedci sú presvedčení, že tieto variácie sa spájajú s fenoménom, ktorý sa objavuje v úplnej blízkosti supermasívnej čiernej diery. V akrečnom disku čiernej diery (pozn. redakcie: horúci prstenec materiálu, ktorý padá dovnútra) sa vytvoria horúce miesta, ktoré vyžarujú silné milimetrové vlny. Podľa Einsteinovej teórie relativity by mali byť tieto vlny znásobené, keď sa ich zdroj približuje smerom k pozorovateľovi. Ide o rýchlosti ktoré sa pohybujú blízko rýchlosti svetla. Rotačná rýchlosť vnútorného okraja akrečného disku je obrovská a preto sú vedci presvedčení, že toto je zdrojom krátkodobých milimetrových vĺn.

Tím vedcov sa obáva, že tieto krátke signály môžu zmariť pokusy o vyfotenie čiernej diery pomocou Event Horizont Telescope (pozn. redakcie: systém niekoľkých satelitov rozmiestnených po celej Zemi).

„Čím rýchlejší je pohyb, tým je ťažšie objekt odfotiť,“ vyjadrili sa vedci.

Tí tvrdia, že s dostatočne dlhým pozorovaním by mohli vidieť moment, kedy je plyn z akrečného disku pohltený čiernou dierou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre