fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili v našej slnečnej sústave niečo, o čom si mysleli, že nemôže existovať

Vedcom sa podarilo zistiť, že okolo planéty Merkúr sa nachádza kozmický prach. Doteraz si mysleli, že to nie je možné.

Niektoré planéty našej sústavy sú obklopené prachovým kruhom, vrátane Venuše a Zeme, okolo ktorého je kozmická hmota. Niektoré iné planéty tento kruh nemajú, ako napríklad Merkúr. Predpokladalo sa, že je to spôsobené krátkou vzdialenosťou medzi Slnkom a Merkúrom. Najnovšie zistenia však dokazujú, že to bol mylný predpoklad.

mesacny prach okolo planety merkur_2
Zdroj: videos.space.com

Ako ukazuje štúdia uverejnená v Astrophysical Journal, Merkúr má na svojej obežnej dráhe obrovskú stopu jemného kozmického prachu a  predpokladá sa, že je trikrát väčší ako samotný Merkúr. Vedci odhadujú, že tento prachový kruh existuje už celé miliardy rokov, no nikdy nebol objavený.

„Ľudia si mysleli, že Merkúr je na rozdiel od Zeme alebo Venuše príliš malý a príliš blízko Slnka na to, aby mohol mať prachový kruh,“ uviedol Guillermo Stenborg, spoluautor štúdie a solárny vedec námorného výskumu. „Očakávalo sa, že slnečné vetry a magnetické sily Slnka odfúkajú všetok prebytočný prach na obežnej dráhe Merkura.“

Vďaka náhode sa podaril nevídaný objav

V skutočnosti hľadal tím vedcov pôvodne bezprašný priestor blízko Slnka a chceli vedieť, ako sa prach správa okolo slnečnej sústavy. Keďže však prach zakrýval okamžitý výhľad, vedci nedokázali rozoznať bezprašné priestory medzi Zemou a Slnkom, ale objavili dva druhy svetla, svetlo zo svetelnej vonkajšej atmosféry zvané Corona a svetlo odrazené od prachu. Slnečné svetlo, ktoré sa odráža v prachu, je asi 100-krát silnejšie ako korónové svetlo.

mesacny prach okolo planety merkur
Zdroj: videos.space.com

Stenborg a jeho kolegovia analyzovali snímky nasnímané jednou z dvoch kozmických lodí STEREO a vytvorili model založený na týchto fotografiách, ktorý by umožnil oddeliť oba typy svetla a vypočítal, koľko prachu sa tam nachádza. Vďaka tejto náhode sa tak podarilo zistiť, že kruh vesmírneho prachu okolo Merkúra je široký takmer 15 miliónov kilometrov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close