SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili tieň vzdialený približne 1400 svetelných rokov od nás, ktorý pripomína trepotajúce sa krídla netopiera

Stále však nevedia určiť, čo presne spôsobuje pohyb tieňa

V obrovskom oblaku plynu, približne 1 400 svetelných rokov od nás, našli vedci pozoruhodný úkaz. Tieň, ktorý dopadá na oblak vyzerá ako trepotajúce sa krídla netopiera.

„Tieň sa hýbe! Vyzerá ako krídla,“ povedal astronóm Klaus Pontoppidan, z inštitútu Space Telescope Science.

Tieň je spôsobený protoplanetárnym diskom, ktorý obieha okolo mladej hviezdy. V týchto diskoch vznikajú nové planéty a vedci sa domnievajú, že za ilúziu pohybu môže práve rodiaca sa planéta. Hviezda, okolo ktorej sa disk nachádza sa nazýva HBC 672 a je len dva milióny rokov stará. Hviezda, spolu s protoplanetárnym diskom sa nachádzajú v oveľa väčšom oblaku plynu. Ten sa nazýva odrazová hmlovina, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nazýva sa tak preto, lebo odráža svetlo okolitých hviezd. Predstavte si hviezdu HBC 672 ako lampu, ktorá svieti na okolité steny. Protoplanetárny disk by bol v tomto prípade tienidlo. Svetlo tým pádom uniká z vrchu a zo spodku disku.

Táto oblasť bola už dvakrát študovaná Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Prvýkrát to bolo 22. júla 2017 a druhýkrát 30. augusta 2018. Keď vedci porovnávali tieto dva zábery, všimli si že tieň je na inom mieste. Vedci sa najprv domnievali, že za pohyb tieňa môže ďalšia hviezda, ktorá je ale oveľa tmavšia. Nakoniec zistili, že to je nepravdepodobné, lebo v prítomnosti ďalšej hviezdy by sa narušil protoplanetárny disk.

Ďalší prípad je znázornený aj vyššie na videu. Ide o zárodok planéty, ktorý obieha okolo hviezdy každých 180 dní, blízko pri materskej hviezde. Zatiaľ je ťažké vyvodzovať závery, keďže prebehli len dve pozorovania. Ak by však išlo o planétku, ktorá spôsobuje zdanlivý pohyb krídel, vedci by to mali odhaliť. Pohyb tieňa by bol v tom prípade pravidelný.

„Navrhujeme pokračovať v ďalšom monitorovaní tieňa, pomocou Hubblovho ďalekohľadu, alebo vesmírneho teleskopu Jamesa Webba,“ napísali vedci vo svojej práci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close