Vedci objavili super-korenistú rastlinu, ktorá dokáže utlmiť bolesť efektívnejšie a zdravšie ako opiáty

Euphorbia resinifera
Zdroj: Flickr

Že by sa rodil ďalší historický zázrak vo svete medicíny? Vedcom sa totižto ešte v marci tohto roku podarilo objaviť super-korenistú látku resiniferatoxín, nachádzajúcu sa v celkom nenápadnom kaktuse Euphorbia resinifera. Po bližších štúdiách sa ale zistilo, že nenápadný kaktus v sebe ukrýva obrovské tajomstvo, ktoré bolo doposiaľ miernou záhadou pre všetkých svetových vedcov.

Najpálivejšia látka na svete

Resiniferatoxín, nachádzajúci sa vo vyššie spomenutom kaktuse, je látka podobná kapsacínu, ktorý sa nachádza v čili papričkách. Kapsacín je práve tou látkou, ktorá vyvoláva pocit pálenia. Resiniferatoxín je ale mnohonásobnejšie silnejšia látka, pretože jeho hodnota „pálivosti“ je až o 10 000-krát väčšia, ako je tomu v prípade najštipľavejšej čili papričky na svete. I keď to znie akokoľvek drasticky a ironicky zároveň, práve resinferatoxín je najnovšie považovaný za revolučnú látku pri tlmení bolesti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nervy sa doslova zablokujú

I keď je príčina účinnosti resinferatoxínu naozaj zložitá, pokúsime sa Vám ju laicky popísať. Resinferatoxín sa pri vpichnutí do tela viaže na molekulu TRPV1, čo je molekula nachádzajúca sa v nervových zakončeniach, ktoré reagujú na bolesť. Naviazanie látky na TRPV1 spôsobuje otvorenie kanálu na konci nervu, cez ktorý môže pretekať vápnik. Vápnika je ale takmer okamžite až príliš, čím sa celý nervový kanál zahltí. Zahltenie kanálu nakoniec spôsobí deaktiváciu daného nervu, bez ovplyvnenia iných senzorických neurónov.

Použitie v praxi vykazuje fantastické výsledky

O prvých testoch v praxi sme počuli už behom tejto jari, no najnovšie testy výskumníka Michaela Ladarola definitívne potvrdili účinnosť novo-objaveného resiniferatoxínu. Michael Ladarola totižto testoval danú látku na psoch, ktorým podal injekcie s resinferatoxínom do oblasti kĺbov. Podľa jeho slov sú výsledky ohromujúce a efektivita látky je omnoho dlhšia, ako sám očakával. U psov sa efektivita látky vyšplhala na hranicu až 5 mesiacov, čo je naozaj fantastický výsledok.

Náhrada za opiáty

Resinferatoxín by mohol v budúcnosti bezproblémovo nahradiť dnešné opiáty, ktoré sú vysoko návykové. Toxín nachádzajúci sa v nenápadnom kaktuse ale nie je lepší iba v tejto oblasti. V porovnaní s opiátmi je aj mnohonásobne efektívnejší, dávkovanie nie je až tak časté, ako v prípade opiátov a v neposlednom rade sa zameriava len na oblasť spôsobujúcu bolesť.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Flickr)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre