Vedci objavili stopy kvapalnej vody v atmosfére cudzej planéty, má to však jeden háčik

Planéta, ktorá sa tak veľmi podobá na Zem, totiž nemá povrch

K2-18b
Zdroj: NASA

Tri tímy astronómov ostali fascinované planétou, ktorá je známa pod označením K2-18b. Prečo je ale tento plynný obor tak zaujímavý?

V septembri minulého roka vedci oznámili, že našli stopy kvapalnej vody v atmosfére planéty. Ide o pozoruhodný objav a míľnik v pátraní po potenciálne obývateľných svetoch. Existencia vody však nie je jedinou podmienkou pre život. Taktiež do nich môžeme zarátať teplotu, alebo tlak, ktoré výrazne prispievajú k obývateľnosti planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie pozorovania poukazujú však na to, že aj tlak na tejto planéte je prijateľný pre život. Hoci vedci skúmali mnoho planét pred touto, tieto svety boli oveľa väčšie ako K2-18b. Táto planéta je len 2.6-krát väčšia ako zem a 8.5-krát ťažšia. Relatívne malá veľkosť planéty prispela k pomerne zložitým pozorovaniam, ktoré si vyžiadali niekoľko detailných meraní.

Od nás sa planéta nachádza 110 svetelných rokov. Obieha okolo malej, ale aktívnej hviezdy, ktorá má schopnosť vyslať do okolia dávky radiácie. Hoci je hviezda menšia a menej jasná ako Slnko, 33 dňová dĺžka obežnej dráhy planéty zaručuje, že od nej dostane približne rovnaké množstvo energie, ako Zem od Slnka.

Pomocou Hubblovho a Spitzerovho teleskopu dokázali tímy astronómov nájsť stopy vody v atmosfére planéty.

„Najväčšou zaujímavosťou je, že sa na planéte nachádzajú oblaky, podobné tým na Zemi,“ vyjadril sa jeden z astronómov.

Malý háčik

Taktiež sa vedci domnievajú, že na planéte môže pršať. Jediným rozdielom je, že kvapky nikdy nedopadnú na zem. Namiesto toho budú padať, dokým ich teplota a tlak planéty nevyparí a opäť sa nepremenia na oblak. Podľa vedcov je nález podobného počasia ako u nás na Zemi veľmi fascinujúcim objavom.

Hoci sa K2-18b podobá na našu Zem, ťažko môžeme hovoriť o podobnej planéte. Táto je klasifikovaná ako sub-Neptún, čiže plynný obor, ktorý nemá pevný povrch. Tieto druhy sú podľa údajov americkej NASA najrozšírenejšími planétami v Mliečnej dráhe. Napriek tomu sú vedci planétou fascinovaní. Nedokážu zatiaľ pochopiť, ako môže mať plynný obor tak malé rozmery. Práve preto je pre nich dôležité pokračovať vo výskume planéty, ktorá im môže veľa prezradiť o jej vzniku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre