SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili stopy, ktoré naznačujú, že v jadre našej galaxie sa môže nachádzať celý roj čiernych dier

Vedci objavili stopy, ktoré túto hypotézu potvrdzujú

Jedna z teórií tvrdí, že v jadre našej galaxie, Mliečnej dráhy, sa okrem jednej supermasívnej čiernej diery nachádza roj menších čiernych dier.

Hovorí o tom YouTube kanál PBS Space Time. Čím bližšie sa dostávame k jadru našej galaxie, tým hustejšie pri sebe sa jednotlivé hviezdy nachádzajú. Ak by sa naša planéta nachádzala v tejto centrálnej oblasti, naša nočná obloha by bola až 500-krát jasnejšia, než je teraz. Všetky hviezdy v jadre sú ale ovplyvnené supermasívnou čiernou dierou, ktorá sa nachádza úplne v strede.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hviezdy, ktoré sa dostanú do blízkosti tejto čiernej diery budú buď zničené, alebo sa dostanú na obežnú dráhu, ktorá ich vystrelí naprieč celou galaxiou. Supermasívna čierna diera, ktorá sa nazýva Sagittarius A* nemusí byť jedinou čiernou dierou, ktorá sa v jadre galaxie nachádza. Dôkazy o tom, že naše galaktické jadro je plné menších čiernych dier, sa objavili už v roku 2018. Tím vedcov hľadal špecifické röntgenové signály, ktoré by polohu čiernych dier vyzradili. 

Roj malých čiernych dier

Existujú totiž presvedčivé teórie, ktoré naznačujú, že centrálna oblasť Mliečnej Dráhy môže byť domovom nie stovkám, ale možno až tisícom čiernych dier. Prečo by ale vedci predpokladali, že to tak je? Husté veci, medzi ktoré sa čierne diery radia, sa zvyknú prepadávať. Železo klesá k jadru planéty, počas jej formácie a rovnako vedci predpokladali, že čierne diery sa „prepadnú“ do galaktického jadra.

Predpokladá sa, že čierna diera obiehajúca okolo galaktického jadra, môže počas svojej cesty zachytiť menšie hviezdy. Tie putujú za čiernou dierou a tým pádom ju spomaľujú svojim vlastným gravitačným vplyvom. Druhou možnosťou je, že čierna diera vystrelí hviezdy preč, čím opäť stratí časť svojej rýchlosti. Ak čierna diera príde o svoju rýchlosť, ktorou obieha okolo stredu galaxie, pomaly začne klesať hlbšie k jej jadru, ťahaná supermasívnou čiernou dierou a inými objektmi, v centre.

Existuje ešte ďalšia možnosť. Okolo našej galaxie existujú obrovské roje starých hviezd. Stane sa, že jeden z rojov zachytí gravitácia našej galaxie a on sa začne pohybovať k jej jadru. Tieto roje sú extrémne staré a je veľká pravdepodobnosť, že sa uprostred hviezd bude nachádzať aj niekoľko čiernych dier. Tieto roje sa skôr, či neskôr dostanú do jadra našej galaxie. Preto sa ich vedci rozhodli nájsť. Čierne diery nedokážeme sami o sebe pozorovať, lebo sú čierne a nevydávajú žiadne žiarenie. Ak sa však čierna diera nachádza v blízkosti hviezdy, začne pohlcovať jej hmotu a vytvorí si akrečný disk. tento disk jasne žiari v röntgenovom spektre. Výsledky pozorovaní odhalili 13 zábleskov v jadre našej galaxie, ktoré by mohli byť čierne diery, požierajúce blízku hviezdu. Vedci zároveň zdôrazňujú, že na to, aby dokázali odhaliť tých 13 zábleskov, musí skúmaná oblasť ukrývať stovky čiernych dier. Len malý zlomok čiernych dier má totiž v blízkosti hviezdu, z ktorej čerpá hmotu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close