SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili spôsob, ako zachytiť ostré fotografie čiernych dier

Na fotografiách prvej čiernej diery sa im podarilo objaviť prstenec svetla

Minulý rok v apríli sa podarilo projektu EHT (pozn. redakcie: Event Horizont Telecope) vzbudiť celosvetové nadšenie. Odhalili totižto prvú fotografiu čiernej diery. Dnes tím vedcov publikoval nové výpočty, ktoré predpovedajú zarážajúcu subštruktúru vnútri fotografie čiernej diery.

„Obrázok čiernej diery v podstate obsahuje niekoľko vrstiev prstencov. Každý z nich má rovnaký priemer, no je ostrejší, lebo svetlo obehlo čiernu dieru viackrát predtým, než sa dostalo k pozorovateľovi. V snímke z projektu EHT sme uvideli len náznak komplexnosti, ktorú by nám mala fotografia čiernej diery odhaliť,“ hovorí vedec Michael Johnson z Harvardu.

Pretože čierne diery uväznia akékoľvek fotóny, ktoré prekročia horizont udalosti, existuje akási forma „tieňa“ ktorý padá na žiarivé emisie z rozžeraveného plynu. Fotónový prstenec tento tieň lemuje. Prstenec je územie tesne pri horizonte udalostí, kde sú fotóny, molekuly svetla, uväznené silnou gravitáciou. Taktiež v sebe uchováva všetky dôležité informácie o čiernej diere, jej veľkosť, tvar a rotáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vznikla fotografia čiernej diery?

„Spojenie vedcov z rôznych kútov sveta a rôznych odborov bolo pre nás naozaj obohacujúce. Spoločnými silami sme dokázali pochopiť, čo všetko môžeme získať pozorovaním fotónového prstenca,“ poznamenal George Wong, absolvent z univerzity v Illinois.

Wong navrhol softvér, ktorý dokáže vyprodukovať simulované snímky čiernych dier, vo vyššom rozlíšení. Taktiež ich dokáže rozložiť na jednotlivé pod-obrazy. Výpočty, ktoré začali na papieri donútili vedcov posúvať hranice počítačových simulácií na nové úrovne.

čierna diera
Prvá fotografia čiernej diery Zdroj: NASA

Zistili taktiež, že jednotlivé vrstvy v snímke čiernej diery umožňujú nový druh ich pozorovania. Fotónové prstence sú na fotografiách takmer nepozorovateľné a to aj pri vyšších rozlíšeniach. To, čo nevidíme však môže byť perfektným signálom pre teleskopy a iné vedecké zariadenia. Odfotenie čiernej diery si vyžaduje spoluprácu veľkého množstva teleskopov, no na zachytenie a skúmanie fotónového prstenca stačia dva teleskopy. Podmienkou je, že musia byť od seba vzdialené.

Ostrejší záber čiernej diery zo simulácie. Vidno tam fotónový prstenec. Zdroj: youtube.com (ScienceAlertVideos)

Medzery medzi teleskopmi môžu byť následné dopočítané počítačovým algoritmom, ktorý zábery následne spojí dokopy. Na to, aby sa nám podarilo zhotoviť fotografiu prvej čiernej diery sme potrebovali niekoľko teleskopov, ktoré sa spojili do jedného. Tento spojený teleskop bol veľký ako naša Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close