fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili prvý dôkaz o človeku, ktorého usmrtil padajúci meteorit

O zabití meteoritom neexistujú takmer žiadne záznamy

Vedci konečne našli vierohodný dôkaz o človeku, ktorého zabil padajúci meteorit.

22. augusta 1888 podľa viacerých zdrojov v tureckých štátnych archívoch zasiahol a zabil padajúci meteorit jedného muža a druhého paralyzoval. Odohralo sa to v dnešnej Sulajmániji, v Turecku. Ide o prvý známy dôkaz smrti po zásahu meteoritu. Naznačuje sa, že na svete by mohlo byť oveľa viac podobných prípadov, ukrytých v archívoch.

Zem totižto nie je nedobytná pevnosť. Denne je bombardovaná miliónmi meteoritov, no je nutné podotknúť, že väčšina z nich neprežije prelet atmosférou. Podľa databázy americkej vesmírnej agentúry NASA, od roku 1988 zaznamenali najmenej 822 meteoritov, ktoré boli dostatočne veľké na to, aby vybuchli v atmosfére a ostala po nich spŕška drobných skál. Niektorí vedci veria, že povrch zeme by mohlo každý deň zasiahnuť až 17 meteoritov, píše portál sciencealert.com

Je preto zrejmé, že je len otázkou času, kedy meteorit zasiahne a usmrtí človeka, no ku podivu neexistujú takmer žiadne záznamy o podobnej udalosti. Dokonca aj masívny meteorit z roku 2013, ktorý zasiahol mesto Čeľabinsk nikoho neusmrtil. Explodoval v atmosfére a na povrch padali úlomky, ktoré vážili až 654 kg, no všetky zranenia, ktoré boli nahlásené, spôsobila tlaková vlna, nie padajúci meteorit.

Meteorit
Zdroj: sciencealert.com (Unsalan et al., Meteoritics and Planetary Science, 2020)

Historický úkaz

Hlásenie z roku 1888 zahŕňa tri dokumenty, v ktorých sa daný incident opisuje. Okolo 20:30 miestneho času sa na oblohe objavila veľká ohnivá guľa. Následne začali meteority „pršať“ z oblohy po dobu desiatich minút na malú dedinu. Táto meteoritová spŕška stála život jedného nemenovaného muža a ďalšieho paralyzovala. Ďalej bola hlásená škoda na plodinách, ktorá vznikla následkom tlakovej vlny.

„Ide o prvý dôkaz usmrtenia človeka meteoritom. Toto tvrdenie podporujú aj tri manuskripty, ktoré detailne opisujú celú situáciu,“ vyjadrili sa výskumníci.

Tím vedcov aj naďalej pokračuje v skúmaní dokumentov, ktoré boli prevedené do digitálneho archívu. Podotýkajú, že existuje veľká medzera v našich vedomostiach a že momentálne sa veľa nepracuje na historických dokumentoch, ktoré sú v inom jazyku ako angličtine.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close