SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili prelomový materiál, ktorý umožní prepojiť elektroniku s ľudským telom

Donedávna to bol problém kvôli tradičným materiálom, poškodzujúcim tkanivo

Vedcom sa podarilo objaviť nový druh bio-syntetického materiálu, ktorý by mohli použiť pri spojení umelej inteligencie s ľudským mozgom.

Prelomový objav bol prezentovaný na výstave American Chemical Society Fall 2020. Ide o výrazný krok dopredu v spájaní elektroniky s ľudským telom. To sa ukázalo byť v posledných rokoch obrovskou výzvou. Tradičné materiály, ako zlato, kremík, či oceľ, totiž spôsobujú poškodenie, keď sa implementujú do ľudského tela.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zjazvenie, ktoré po implantácii vzniká nespôsobuje len poškodenie, ale narúša aj elektrické signály, ktoré putujú medzi počítačom a svalovinou, alebo mozgom. Výskumníkom z University of Delaware sa podarilo tento problém odstrániť, po skúške viacerých typov polymérov. Píše portál Independent.

„Hlavnou myšlienkou nášho projektu bolo prepojiť pevné organické mikroelektródy s mozgom, ktorý je tvorený z organických, slaných, živých materiálov,“ hovorí doktor David Martin, ktorý viedol štúdiu.

Polymér s názvom Pedot má presne tie vlastnosti, ktoré dokážu prepojiť elektronický hardvér s ľudským tkanivom. Nevznikne pritom žiadne poškodenie a výkon implantátov sa dramaticky zlepší. Najnovší výskum použil jemný film, tvorený týmto polymérom, ktorý stimuluje tvorbu ciev po zranení a dokáže odhaliť počiatočné štádiá nádorov v tele.

Prepojenie mozgu a počítača?

Polyméty pedot by mohli zároveň slúžiť na odhalenie, alebo liečbu porúch, či už mozgu, alebo nervového systému. Viaceré spoločnosti v súčasnosti pracujú na prepojení počítača a ľudského mozgu. Projekt Elona Muska, Neuralink sa s najväčšou pravdepodobnosťou dokáže dostať do fázy komerčného produktu.

Neuralink je mozgový čip, ktorý by mohol vo svojich počiatočných štádiách pomôcť ochrnutým ľuďom s jednoduchými úkonmi, ako napríklad používanie smartfónu, či klikanie na myš. V súčasnosti ešte nedošlo k testom na ľuďoch. Musk sa vyjadril, že Neuralink bol otestovaný na hlodavcoch, ale aj opici. Ľudské testy by mali prísť na konci tohto roku.

V súčasnosti je Muskov Neuralink prostriedok, ako pomôcť postihnutým, avšak v budúcnosti by toto zariadenie v mozgu dokázalo nahradiť smartfóny, hodinky, ale aj počítače. V ďalekej budúcnosti by sme ale mohli využívať toto zariadenie takmer na všetko, napríklad aj na prenos myšlienok s jednej hlavy do druhej, tvrdí portál towardsdatascience.com.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close