SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili prelomový materiál, ktorý umožní prepojiť elektroniku s ľudským telom

Donedávna to bol problém kvôli tradičným materiálom, poškodzujúcim tkanivo

Vedcom sa podarilo objaviť nový druh bio-syntetického materiálu, ktorý by mohli použiť pri spojení umelej inteligencie s ľudským mozgom.

Prelomový objav bol prezentovaný na výstave American Chemical Society Fall 2020. Ide o výrazný krok dopredu v spájaní elektroniky s ľudským telom. To sa ukázalo byť v posledných rokoch obrovskou výzvou. Tradičné materiály, ako zlato, kremík, či oceľ, totiž spôsobujú poškodenie, keď sa implementujú do ľudského tela.

Zjazvenie, ktoré po implantácii vzniká nespôsobuje len poškodenie, ale narúša aj elektrické signály, ktoré putujú medzi počítačom a svalovinou, alebo mozgom. Výskumníkom z University of Delaware sa podarilo tento problém odstrániť, po skúške viacerých typov polymérov. Píše portál Independent.

„Hlavnou myšlienkou nášho projektu bolo prepojiť pevné organické mikroelektródy s mozgom, ktorý je tvorený z organických, slaných, živých materiálov,“ hovorí doktor David Martin, ktorý viedol štúdiu.

Polymér s názvom Pedot má presne tie vlastnosti, ktoré dokážu prepojiť elektronický hardvér s ľudským tkanivom. Nevznikne pritom žiadne poškodenie a výkon implantátov sa dramaticky zlepší. Najnovší výskum použil jemný film, tvorený týmto polymérom, ktorý stimuluje tvorbu ciev po zranení a dokáže odhaliť počiatočné štádiá nádorov v tele.

Prepojenie mozgu a počítača?

Polyméty pedot by mohli zároveň slúžiť na odhalenie, alebo liečbu porúch, či už mozgu, alebo nervového systému. Viaceré spoločnosti v súčasnosti pracujú na prepojení počítača a ľudského mozgu. Projekt Elona Muska, Neuralink sa s najväčšou pravdepodobnosťou dokáže dostať do fázy komerčného produktu.

Neuralink je mozgový čip, ktorý by mohol vo svojich počiatočných štádiách pomôcť ochrnutým ľuďom s jednoduchými úkonmi, ako napríklad používanie smartfónu, či klikanie na myš. V súčasnosti ešte nedošlo k testom na ľuďoch. Musk sa vyjadril, že Neuralink bol otestovaný na hlodavcoch, ale aj opici. Ľudské testy by mali prísť na konci tohto roku.

V súčasnosti je Muskov Neuralink prostriedok, ako pomôcť postihnutým, avšak v budúcnosti by toto zariadenie v mozgu dokázalo nahradiť smartfóny, hodinky, ale aj počítače. V ďalekej budúcnosti by sme ale mohli využívať toto zariadenie takmer na všetko, napríklad aj na prenos myšlienok s jednej hlavy do druhej, tvrdí portál towardsdatascience.com.

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close