SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili planétu, ktorá sa nachádza na hranici svojej deštrukcie

Ak by sa pri hviezde nachádzala o kúsok bližšie, gravitačná sila by ju roztrhala na mieste

Vesmír zažil nový rekord. Viac než tisíc svetelných rokov od nás sa nachádza plynný obor s názvom NGTS-10b, ktorý sa nachádza tak blízko pri hviezde, že ju stihne celú obehnúť len za 18 hodín. Ak by bola pri svojej domovskej hviezde čo i len o kúsok bližšie, tá by ju svojou gravitačnou silou roztrhala na kusy.

Astronómovia dokázali vypočítať, že v budúcnosti by sa predsa len mala o ten kúsok priblížiť. Má totižto špirálovitú trajektóriu, ktorá  končí v útrobách hviezdy. Za 38-miliónov rokov prejde bod, ktorý pre ňu znamená istú skazu. Tento nález robí zo sústavy ideálny priestor na sledovanie vesmírnych síl v pohybe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Planéta, o ktorú ide patrí do kategórie takzvaných „horúcich Jupiterov.“ Ide o fascinujúce planéty, ktoré, ako ich názov napovedá, vyzerajú ako Jupiter, ibaže sú veľmi blízko pri svojej hviezde a obehnutie okolo nej im spravidla trvá do 10 dní. Ich poloha ich robí prirodzene horúcimi planétami. Podľa súčasných poznatkov o formácií planét by horúce Jupitery nemali vôbec existovať. Plynný obor by sa kvôli gravitácii, radiácii a solárnym vetrom nedokázal udržať v kope.

Prax je však veľakrát iná ako teórie a tak spomedzi 4-tisíc objavených planét, viac ako 337 môžu byť horúce Jupitery. Predpokladá sa, že vzniknú ďalej v sústave a postupom času sa ku hviezde približujú. Veda zatiaľ veľa o ich vzniku nevie, avšak ich blízkosť pri domovskej hviezde nám veľa napovie o silách, ktoré medzi nimi fungujú.

Vedci taktiež predpokladajú, hoci nie je planéta dosť blízko na to, aby bola roztrhnutá, že gravitačné sily sú natoľko silné, že pri póloch dochádza k spľasnutiu. Namiesto krásnej guličky sa z nej teda stáva oválna planéta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close