Vedci objavili planétu, ktorá má namierené „von“ z našej galaxie

Ide o prvý objav planéty, ktorá sa nebude nachádzať v disku Mliečnej dráhy

Mliečna dráha
Zdroj: NASA

Do dnešného dňa vedci identifikovali viac ako 4-tisíc exoplanét v našej galaxii. Každá jedna z nich je spojená jednou spoločnou vlastnosťou, ktorá sa môže ale javiť ako úplná samozrejmosť. Všetky sa nachádzajú na jednom z ramien Mliečnej dráhy.

Pred rokom a pol ale začal satelit americkej vesmírnej agentúry NASA, TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite) hľadať na oblohe ďalšie mimozemské svety, keď natrafil na niečo naozaj nezvyčajné. Objavil totižto prvú exoplanétu, ktorá sa dostane do vzdialenosti až 5-tisíc svetelných rokov nad galaktickým diskom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzinárodný tím výskumníkov nazval planétu LHS 1815b, pretože obieha okolo hviezdy LHS 1815. Píše sa o tom v Astronomickom denníku. Keď si predstavíte špirálovité galaxie, akou je aj tá naša, príde vám na rozum plochý disk. V ňom sú v špirálovitých ramenách „uložené“ jednotlivé hviezdy, ktoré spolu s ramenami obiehajú okolo centra galaxie. V ňom leží supermasívna čierna diera.

Čo tvorí galaxiu?

Technicky majú všetky galaxie okolo seba guľovitú korónu, hoci väčšina tohto priestoru je relatívne prázdna. Väčšina hmoty sa koncentruje do plochého disku, za ktorého tvar môžu zložité fyzikálne javy. Tie v sebe zahŕňajú ochladzujúce sa plyny, ktoré si zachovávajú moment hybnosti.

galaxia
Zdroj: sciencealert.com

Niektoré z týchto „plochých“ galaxií sú ale o trošku zložitejšie. Tak ako naša Mliečna dráha, aj niektoré ostatné galaxie majú okrem plochého disku ešte jeden väčší, ktorý je ale riedko posiaty hviezdami. Tento väčší disk leží niekde medzi tenkým diskom a korónou galaxie. Takmer všetky hviezdy vo väčšom disku sú staršie ako 10-miliárd rokov a nový výskum hovorí o tom, že sa tam dostali po zrážke Mliečnej dráhy s inou galaxiou.

Vedci doteraz nemali dostatok informácií o planétach, nachádzajúcich sa okolo hviezdy vo väčšom disku. Hviezdy, ktoré majú okolo seba planéty, majú spravidla väčší obsah kovov vo svojom jadre, a preto sa domnievali, že prostredie väčšieho disku môže mať negatívny vplyv na tvorbu planét. Keď ale našli LHS 1815b, hneď na planétu upriamili pozornosť. V čase jej objavenia sa nachádzala 97-svetelných rokov od Zeme a veľmi podobná našej planéte.

Pomocou projektu Gaia, ktorý mapuje celú galaxiu, zistili pohyb hviezdy a zistili, že LHS 1815, spolu s jej planétou, majú namierené priamo do väčšieho disku našej galaxie a dostanú sa až 5,870 svetelných rokov nad náš plochý disk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre