SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedci objavili novú metódu, ako zistiť hmotnosť tých najextrémnejších čiernych dier vo vesmíre

Kvazary sú mimoriadne staré a vzdialené objekty, ktoré patria k tým najenergetickejším, aké poznáme. V ich srdci sa nachádzajú naozaj extrémne čierne diery.

Kvazary, alebo kvázihviezdne rádiové zdroje, sú vzdialené vysokoenergetické galaktické jadrá. Poháňajú ich tie najextrémnejšie čierne diery, aké sme vo vesmíre objavili. Pohlcujú totiž obrovské množstvo materiálu a popri tom vylučujú do vesmíru gigantické množstvo radiácie, píše portál IFL Science.

Pozorovania zároveň naznačujú, že sú kvazary veľmi vzdialené a veľmi staré objekty. Zvyčajne sa nachádzajú v centrách aktívnych mladých galaxií. Okrem toho sa radia medzi najsilnejšie a najenergickejšie objekty v známom vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia nedávno prišli na novú metódu, ako zistiť hmotnosť obrovských čiernych dier, ležiacich v srdciach kvazarov. Kvazary sú totiž veľmi jasné objekty a dokážeme ich pozorovať aj z naozaj obrovských vzdialeností. Vedci preto prišli s novou metódou merania, ktorú nazvali spektroastrometria. Pomocou nej dokážu zistiť veľkosť čiernej diery a aj to, ako sa plyny v jej blízkosti pohybujú.

Nová metóda sa spolieha na určenie takzvaného širokého regiónu emisií. Plyn v blízkosti čiernej diery je veľmi energetický a môže dosahovať rýchlosť až niekoľko tisíc kilometrov za sekundu. Práve vďaka tomu vznikajú špecifické signály. Vedcom sa podarilo zistiť pohyby plynov z jednej línie emisií. Túto stopu odhalili v kvazari J2123-0050, nachádzajúcom sa v súhvezdí Vodnára.

Svetlo, ktoré ku nám z kvazaru prišlo sa datuje do doby, keď bol vesmír len 2.9-miliárd rokov starý. Analýzou svetla sa vedcom podarilo odhaliť, že čierna diera v jadre kvazaru váži približne 1.8-miliárd Sĺnk, čo je o 400-násobok viac, ako supermasívna čierna diera v jadre našej Mliečnej dráhy.

„Presný výpočet hmotnosti konkrétnej čiernej diery nebol cieľom prvých pozorovaní. Namiesto toho sme chceli ukázať, že spektroastrometria dokáže zachytiť špecifický pohyb hmoty, ktorý sa nachádza v centre kvazaru. Použili sme pritom 8-metrové teleskopy, ktoré sú dnes k dispozícii,“ vyjadril sa Jorg-Uwe Pott, z inštitútu Maxa Plancka.

Lepšie chápanie kvazarov

Ide o vzrušujúci objav, ktorý prináša nový spôsob, ako môžu astronómovia študovať tie najväčšie čierne diery v celom vesmíre. Dobrou správou je, že táto nová metóda môže byť použitá po boku s inými pozorovacími metódami a teleskopy novej generácie nám budú môcť priniesť ešte lepšie výsledky.

„Teleskopy novej generácie nám prinesú vyššiu citlivosť. Veríme, že vesmírny teleskop Jamesa Webba, alebo Extrémne veľký teleskop, nám už čoskoro pomôžu presnejšie určiť hmotnosti kvazarov,“ dodáva Joe Hennawi, ktorý sa na štúdii podieľal.

Tím vedcov momentálne pripravuje ďalšie pozorovania. Do budúcna budú pracovať s Extrémne veľkým teleskopom, ktorý je momentálne v príprave. Spustiť by sa mal okolo roku 2027. Tím plánuje odmerať viacero kvazarov za jednu noc, čím budú môcť pozorovať kozmologickú evolúciu čiernych dier priamym spôsobom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close