SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili novú formu ľadu, ktorá sa nenachádza na povrchu Zeme

Prechodná forma ľadu mení spôsob, akým rozmýšľame o vlastnostiach vody.

Ľad môže mať veľa podôb na základe teploty a tlaku, v ktorom vznikal. Vodný ľad je v tomto špecifický a môže mať až 20 rôznych podôb. Výskumníkom z NLV sa nedávno podarilo objaviť novú formu, ktorá zásadne zmenila naše vedomosti o tom, ako sa voda správa pri vysokom tlaku.

Pomocou špeciálnej metódy, kedy sa vzorka vody nachádzala stlačená medzi dvoma diamantmi, dokázali vodu zamraziť na drobné ľadové kryštály. Následne ju pomocou laseru rozpustili a opätovne zmrazili. Tentokrát ale nabral ľad podobu prášku zloženého z drobných kryštálov, vysvetľuje portál SciTech Daily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci postupne navyšovali tlak a pravidelne ľad rozpúšťali prostredníctvom laseru. V tomto bode si všimli prechod zo známej formy ľadu, ktorá sa označuje ako ľad-VII, do novej prechodnej fázy, ľad-VIIt. Následne sa ľad ustálil do fázy ľad-X. Posledná fáza nastáva, keď sa voda výrazne spevní. Tím vedcov si všimol, že prechod do fázy ľad-X nastáva pri oveľa nižšom tlaku, než sa prvotne predpokladalo.

Na povrchu Zeme sa prechodná forma ľadu nenachádza, no v zemskom plášti môže byť celkom bežná. Zároveň by sme ju mohli nájsť na mesiacoch, alebo planétach bohatých na vodu. Cieľom výskumu bolo zistiť správanie vody pri vysokom tlaku, ktorý možno zaznamenať v hlbších vrstvách planét. Pomocou diamantov dokázali vytvoriť tlak, ktorý sa rovnal tlaku v strede našej planéty.

Ľad v rôznych podobách

Keď umiestnili vzorku vody medzi diamanty, tlak dokázal usporiadať kyslík a vodík do niekoľkých rôznych usporiadaní. Každé z usporiadaní tvorí inú formu ľadu a medzi nimi sa objavila aj nová fáza, ľad-VIIt. Posledná fáza ľadu, ľad-X sa vytvoril v oveľa miernejších podmienkach, než sa predpokladalo. Počas výskumu vznikol pri tlaku 300-tisíc atmosfér, nie pri jednom milióne, ako naznačovali predchádzajúce výskumy.

Ľad-X je najextrémnejšou formou ľadu, akú sme doteraz objavili. Predpokladá sa, že je stabilný aj pri teplotách, prevyšujúcich 2-tisíc stupňov Celzia. Vedci sa preto domnievajú, že môže byť kľúčovou zložkou plynných planét, napríklad Uránu, či Neptúnu. V hlbších vrstvách ich plynnej atmosféry totiž možno pozorovať ako vysoké teploty, tak aj obrovský tlak. To všetko sú ideálne podmienky pre vytvorenie ľadu-X.

Ľad-VII vzniká z vody pri tlaku okolo 30-tisíc atmosfér. Predpokladá sa, že by mohol existovať na dne oceánu, ukrývajúceho sa pod zamrznutým povrchom mesiaca Europa. Pri väčšine ľadových fáz sú atómy vodíka neusporiadané. Ľad, s ktorým sa bežne v živote stretávame sa označuje ako ľad-Ih.

Tento experiment môže zmeniť spôsob, akým sa vedci pozerajú na zloženie planét mimo našej sústavy. Predpokladá sa, že nová prechodná fáza ľadu by mohla byť pomerne rozšírená v kôre a vyšších častiach plášťa exoplanét bohatých na vodu. To znamená, že tieto svety by mohli mať vhodné podmienky pre život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close