SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili nezvyčajnú exoplanétu, na ktorej „prší“ železo

Exoplanéta WASP-76b má tak unikátne zloženie atmosféry, ktoré v kombinácii s extrémnymi výkyvmi teploty vytvára fenomén kovového dažďa.

Vedci našli pravdepodobne jednu z najbizarnejších exoplanét, s akými sa kedy mohli stretnúť. Dôvodom je  unikátna atmosféra, ktorá je tak bohatá na železo, že doslova prší z neba.

„Dalo by sa povedať, že táto planéta je večer daždivá, až na to, že prší železo,“ hovorí David Ehrenreich, profesor na Ženevskej univerzite vo Švajčiarsku.

Planéta s „kovovým“ dažďom

Vedci narazili na nezvyčajnú planétu, ktorú nazvali WASP-76b. Vzdialená je od nás stovky svetelných rokov v súhvezdí Pisces. Podľa zverejnenej tlačovej správy, planéta WASP-76b, má tak bizirané teploty a chemické zloženie, kedy počas najhorúcejších dní na dennej strane planéty teploty dosahujú až 2 400 stupňov Celzia, ktoré v kombinácii so žiarením od svojej materskej hviezdy spôsobujú, že molekuly sa štepia na atómy, a kovy ako je železo, sa vaporizujú. Následne pomocou vetra, ktorý je tvorený v dôsledku vysokých tepelných rozdielov (odvrátená tvár planéty má „dennú“ teplotu -1 500 stupňov Celzia), dochádza k prenášaniu vaporizovaného železa na chladnejšiu nočnú stranu, kde tento kov kondenzuje, v dôsledku čoho padá späť smerom k povrchu planéty. Inými slovami, vytvára fenomén kovového dažďa.

„Z pozorovaní vyplýva, že v atmosfére horúcej dennej strany WASP-76b je dostatok železnej pary,“ hovorí María Rosa Zapatero Osorio, ktorá ďalej dodáva: „Časť tohto železa sa vstrekuje na nočnú stranu v dôsledku rotácie planéty a atmosférického vetra. Tam železo naráža na oveľa chladnejšie prostredie, kde kondenzuje a prší.“

Vedci ďalej vysvetľujú, že k tomu zvláštnemu fenoménu dochádza z dôvodu, že jedna tvár planéty je otočená smerom k materskej hviezde, a jej chladnejšia tvár zostáva neustále v tme.

WASP-76b (1)
Zdroj: Youtube (VideoFromSpace)

Pre lepšiu predstavu si môžete predstaviť Mesiac, ktorý na svojej obežnej dráhe okolo Zeme, je „prílivovo uzamknutý“ – rotácia okolo svojej osi trvá tak dlho, ako sa pohybuje okolo hviezdy.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close