Vedci objavili jedinečnú čiernu dieru vo vesmíre. Jej gravitačná sila spôsobuje ťahanie časopriestoru

Jedná sa o anomáliu, na ktorú nestačili tradičné metódy pozorovania.

Takmer 8-tisíc svetelných rokov od nás, v súhvezdí Labuť leží najneobyčajnejšia čierna diera, akú vedci objavili. Nazýva sa V404 Cygni a od roku 2015, kedy sa prebrala zo svojho spánku, sú na ňu upriamené teleskopy z celého sveta.

Čierna diera začala požierať neďalekú hviezdu, čo poskytlo vedcom toľko informácií, že ich analyzujú do dnešného dňa. Popri analýze informácií si všimli nový, pozoruhodný jav. Vystreľujú z nej lúče horúcej plazmy. Pohybujú sa takou rýchlosťou, že akúkoľvek zmenu smeru dokážu vedci zachytiť do niekoľkých minút.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ je však pre nich záhadou, ako tieto lúče plazmy vznikajú. V404 Cygni je 9-krát väčšia než naše Slnko a pri nej sa nachádza Červený obor (pozn. redakcie: typ hviezdy). Práve od tejto hviezdy berie čierna diera materiál, ktorý sa v špirále postupne dostáva čoraz bližšie a bližšie. To vytvára okolo temného monštra akréčny disk, čo je pole extrémne horúceho materiálu.

Vedci predpokladajú, že vo vnútornom okraji disku sa materiál zachytí o magnetické pole čiernej diery, čo mu umožní uniknúť. Lenže tieto prúdy častíc vystreľujú do iných smerov a v iných časoch, dosahujúc rýchlosti až 60% rýchlosti svetla.

„Myslíme si, že akréčny disk a čierna diera nie sú v súlade. To spôsobuje jeho kmitanie a vystreľovanie lúčov častíc naprieč vesmírom,“ hovorí astrofyzik Miller-Jones.

Zakrivenie časopriestoru

Vysvetlenie, prečo takýto jav vôbec nastáva, máme od Alberta Einsteina a jeho všeobecnej teórie relativity. Tá predpokladá jav, ktorý sa nazýva strhávanie časopriestoru. Rotujúce čierne diery majú gravitačné pole natoľko silné, že so sebou ťahajú aj časopriestor. Jedná sa o  efekt, ktorý chceli vedci zachytiť pri prvej snímke čiernej diery.

V prípade V404 Cygni je poloha vzhľadom k jej prstencu iná, čo zapríčiňuje zahnutie prstenca. Zahnutá časť sa následne „ťahá“ spolu s rotáciou čiernej diery. Jedná sa o tak rýchly jav, že tradičné spôsoby zachytávania snímok boli neúčinné. Vedci sa väčšinou spoliehajú na dlhú expozíciu, čo vyústilo v rozmazaný fľak. Zhotovili preto 103 odlišných fotografií, ktoré pospájali za sebou a vznikol tak film. Až na ňom dokázali vidieť spomínaný jav.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre