Vedci objavili exoplanétu Kepler-1649c, ktorá by mohla byť podobná Zemi

Vedci sa myslia, že našli potenciálne obývateľnú planétu, podobnú Zemi. Volá sa Kepler-1649c. Potrebujú však viac dát, aby to potvrdili.

planeta podobna Zemu
Zdroj: Pixabay.com (Yuri_B)

Medzinárodný tím vedcov, ktorý využíva dáta z Keplerovho teleskopu sa domnieva, že objavil exoplanétu (ide o planétu obiehajúcu inú hviezdu, ako je naša Zem) podobnú Zemi, ktorá je schopná udržať vodu v tekutom stave. Informuje o tom americká NASA.

Čakala na objavenie

Exoplanéta, ktorá by mohla byť teoretický vhodnou na udržanie vody v tekutom stave, ktorá je základom pre život, ako ho poznáme, sa volá Kepler-1649c. Tento vzdialený svet  je od nás vzdialený 300-miliónov svetelných rokov. Na druhej strane vedci na základe dostupných dát tvrdia, že je  najpodobnejší ako teplotou, tak aj veľkosťou k našej Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kepler-1649c má polomer 1,06-krát tak veľký ako je polomer Zeme. Okrem iného od svojej hostiteľskej hviezdy prijíma 75% množstva svetla, ktorú prijíma Zem. Znamená to, že táto exoplanéta sa môžu podobať tej našej. Druhým dychom však treba dodať, že na rozdiel od Zeme, obieha červeného trpaslíka (ide o relatívne chladnú hviezdu), čo môže byť pre existenciu života vcelku výzvou. Ale aj napriek tomu vedci sú optimistickí.

cerveny trpaslik_ilustracia
Zdroj: Pixabay.com (Fabuloussavers)

„Tento zaujímavý vzdialený svet nám dáva ešte väčšiu nádej, že druhá Zem leží medzi hviezdami a čaká na nájdenie,“ povedal Thomas Zurbuchen, pridružený správca riaditeľstva pre vedecké misie NASA vo Washingtone. „Údaje zhromaždené misiami ako Kepler a Transiting Satellite Exoplanet Survey Satellite (TESS) budú aj naďalej prinášať úžasné objavy, pretože vedecká komunita neustále zvyšuje svoje schopnosti hľadať sľubné planéty rok čo rok.“

Stále však nemáme dostatok dát

Druhým dychom však treba dodať, že o planéte Kepler-1649c stále nevieme toho veľa vrátane informácií o jej atmosfére, ktorá by mohla na konci dňa ovplyvniť aj teploty na planéte. Zároveň treba dodať, že súčasné výpočty veľkosti planéty a ich vlastností na takúto vzdialenosť majú značné rezervy. Aby vedci mohli potvrdiť alebo vyvrátiť ich domnienky, tak budú potrebovať oveľa viac dát. Veria však v úspešný koniec, ktorý by potvrdil ich domnienky, že planéta by teoreticky mohla byť vhodnou pre potenciálny život tak, ako ho poznáme.

Kepler-1649c pontecialne obyvatelna exoplaneta_ilustracia NASA
Zdroj: NASA/Ames Research Center/Daniel Rutter (ilustrácia Kepler-1649c)

„Zo všetkých nesprávne označených planét, ktoré sme takto označili, je tento objav mimoriadne vzrušujúci – nielen preto, že je v obývateľnej zóne a o veľkosti Zeme, ale kvôli tomu, ako môže interagovať s touto susednou planétou,“ povedal Andrew Vanderburg, vedecký pracovník Texaskej univerzite v Austine a prvý autor článku, ktorý vyšiel v The Astrophysical Journal Letters. Ďalej dodal: „Ak by sme ručne neprechádzali algoritmus, tak by sme je nenašli.“

Vedci ďalej dodávajú, že exoplanéta obieha svoju malú hviezdu tak blízko, že jeden rok sa rovná dĺžke 19,5 pozemských dní. V rámci tohto súhvezdia okrem iného objavili ešte jednu planétu, ktorá je však ešte približne o polovicu bližšie ku hviezde. Podľa vedcov ide o skalnatú planétu, ktorá je približné veľká ako Venuša. Vedci zároveň dodávajú, že červené trpasličie hviezdy sú vskutku častými v galaxii, čo znamená, že planéty ako je táto, by mohli byť častejšími, ako sme si doteraz mysleli.

„Čím viac údajov dostávame, tým viac znakov vidíme, keď poukazujeme na to, že potenciálne obývateľné a exoplanety veľkosti Zeme sú spoločné pre tieto druhy hviezd,“ uviedol Vanderburg. „S červenými trpaslíkmi takmer všade okolo našej galaxie a týmito malými, potenciálne obývateľnými a skalnatými planétami okolo nich sa šanca, že jedna z nich sa príliš nelíši od našej Zeme, zdá byť trochu jasnejšia,“ dodal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre