Vedci objavili drobné signály, ktoré prichádzajú zo stredu Zeme. Čo sa deje v hlbinách našej planéty?

Drobné signály prichádzajú priamo zo stredu planéty a objavujú sa s neuveriteľnou presnosťou.

Magnetické pole
Zdroj: NASA

Magnetické pole Zeme vzniká vďaka nabitým časticiam, ktoré sú uväznené v hlbších vrstvách našej planéty. Tieto častice vznikajú vďaka konvekčným procesom prebiehajúcim v zemskom plášti.

Tento proces je mimoriadne chaotický no v novej štúdii, publikovanej v Proceedings of the National Academy of Sciences, sa píše o spôsobe, ako nájsť v tomto chaose poriadok. Štúdia zároveň ukazuje, že existuje ešte množstvo vecí, ktoré o našej vlastnej planéte nevieme, píše The Byte. Presnejšie si všimli, že sa naše magnetické pole mení každých sedem rokov a to s extrémnou presnosťou. Zakaždým sa posunie smerom na západ rýchlosťou takmer 1500 km/h.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa doteraz domnievali, že za tieto zmeny môže tenká vrstva hornín, vyvolávajúca posuny magnetického poľa medzi vonkajšou časťou zemského jadra a plášťom. Nový výskum ale naznačuje, že podobný proces by mohol prebiehať aj bez tejto vrstvy. Na základe geomagnetických dát v rozmedzí rokov 1999 a 2021 tím analyzoval, čo sa môže diať v útrobách našej planéty a ich výsledky dokážu zmeniť spôsob, akým sa pozeráme na procesy prebiehajúce v hlbinách Zeme.

„Snažíme sa pochopiť aké fyzikálne zákony poháňajú zmeny odzrkadľujúce sa na našom magnetickom poli. Vieme, že sa mení, nech sa pozrieme na akúkoľvek časovú os. Naprieč dlhšími časovými úsekmi sa ukazujú najväčšie zmeny,“ píšu autori vo svojej práci.

Teplotné rozdiely medzi vnútornou časťou zemského jadra a jeho vonkajšou časťou spolu so zemským plášťom sú výrazné. Práve tieto teplotné rozdiely poháňajú konvenčný proces. Počas neho sa horúcejšie a menej husté materiály dostávajú do vyšších vrstiev, zatiaľ čo tie chladnejšie klesajú dole. Tento pohyb vedie k vytváraniu magnetického poľa, ktoré chráni našu planétu pred škodlivým kozmickým žiarením.

Magnetické vlnky

Ako už bolo spomenuté vyššie, tento proces nie je usporiadaný, skôr naopak. Chaotickosť celého procesu sa odzrkadľuje na zmenách, ktoré môžu vedci pozorovať na našom magnetickom poli už 20 rokov. Ako vysvetľujú autori štúdie, magnetické pole sa vo vrstve zemského jadra mení na veľmi dlhých časových úsekoch. Drobné zmeny, ktoré mohli pozorovať sú len jemné „vlnky“ a sú najvyššou vrstvou hlbokého procesu. Tie sa zároveň prejavujú na kratších časových úsekoch.

Oproti tomu, čo sa deje v hlbinách našej planéty sú relatívne malé, no ich štúdiom by mohli vedci získať jedinečný pohľad na to, čo sa deje v nižších vrstvách planéty, vysvetľuje New Scientist. Na základe drobných zmien v magnetickom poli by mohli vedci získať presnejší obraz o geomagnetickom poli, ktoré sa nachádza v jadre našej planéty. Nielenže o ňom získajú lepší obraz, no do budúcna by dokázali predpovedať jeho evolúciu.

„Je fascinujúce, že sledovaním magnetického poľa Zeme dokážeme povedať, čo sa deje viac ako 3 km pod našim povrchom,“ vyjadril sa Nicolas Gillet, hlavný autor novej štúdie.

Vďaka ich práci vedci dokážu lepšie pochopiť zmeny, ktoré sa udejú v našom magnetickom poli v krátkych časových úsekoch, v tomto prípade za 7 až 10 rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre