SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili chýbajúci článok medzi pulzarmi a magnetarmi

Nedávno vedci našli hviezdu, ktorá vykazuje znaky oboch typov

Vedci mali nedávno šancu pozorovať najvzácnejšiu a najtajomnejšiu hviezdu v galaxii. Volá sa Swift J1818.0-1607 a je to magnetar, ktorý vysiela do vesmíru krátke rádiové pulzy.

Čo je zvláštne, hviezda sa chovala skôr ako pulzar, než ako magnetar a vedci ju nazvali „chýbajúcim článkom“ medzi týmito dvoma typmi neutrónových hviezd. Magnetary vynikajú svojim extrémnym magnetickým poľom, ktoré je tisíckrát silnejšie než magnetické pole normálnej neutrónovej hviezdy. Taktiež sú veľmi ojedinelé. Astronómovia našli doposiaľ v našej galaxii len 24 magnetarov, píše sciencealert.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na druhú stranu pulzary sú oveľa bežnejšie. Astronómom sa podarilo objaviť tisícky týchto hviezd. Pulzar je špecifický tým, že ide o rýchlo rotujúcu neutrónovú hviezdu, ktorá vysiela lúče radiácie naprieč vesmírom. Tie vychádzajú z pólov hviezdy a ak sú otočené smerom k Zemi, pulzujú ako kozmický maják.

Keďže sa obe kategórie radia medzi neutrónové hviezdy, vedci sa domnievali, že sa ich vlastnosti budú do istej miery prelínať, no veľa takýchto prípadov sa nenašlo. Predpokladalo sa, že magnetické pole magnetaru je príliš silné na to, aby mohla hviezda vystreľovať lúče radiácie. Astronómovia ale nedávno začali rozmýšľať trochu inak. Magnetary môžu byť len otočené zlým smerom.

„Je to dosť pravdepodobné riešenie toho, prečo lúče radiácie nevidíme. Magnetary rotujú pomaly a často spomaľujú, dôsledkom čoho sú lúče veľmi úzke,“ vysvetľuje astrofyzik Marcus Lower.

Medzičlánok

Hviezdu Swift J1818.0-1607 pozorovali 12. marca 2020 a zaznamenali výbuch gamma žiarenia. Nasledujúce pozorovania odhalili pulzujúce röntgenové emisie. Dva dni nato vedci zistili, že Swift J1818.0-1607 je najrýchlejšie rotujúcim pulzarom aký doteraz našli. A taktiež najmladším, hviezda môže mať len 240 rokov.

Pomocou rádiového teleskopu v Parksovom observatóriu v Austrálii, Lower a jeho tím taktiež pozorovali zvláštnu hviezdu. Zistili, že vysiela pulzujúce rádiové vlny, ktoré sa veľmi nelíšia od iných rádiových pulzarov. Na dáta sa však pozreli trochu bližšie.

„Rádiové pulzy, ktoré vyšli z hviezdy Swift J1818.0-1607 vyzerali rovnako ako pulzy štyroch rádiových magnetarov, čo sú veľmi vzácne hviezdy. Lúče rádiového žiarenia sú veľmi úzke a niekedy dochádza k opakovaniu v priebehu niekoľkých milisekúnd,“ hovorí Lower.

Vedcom sa preto naskytla myšlienka, či sa dokážu magnetary vyvinúť z pulzarov. Keďže pulzary sú extrémne rotujúce hviezdy, ich spomalenie by mohlo spôsobiť, že začnú vykazovať známky magnetaru. Druhou možnosťou je, že keď sa neutrónová hviezda zrúti do seba, jej magnetické pole by mohlo pripomínať pole magnetaru.

Väčšina týchto myšlienok potrebuje ďalšie pozorovania, aby sa mohli potvrdiť. Magnetary sa hľadajú ťažko. Vedci už vedia, že hviezda Swift J1818.0-1607 sa chová ako magnetar a mohla by sa stať akýmsi mostom medzi pulzarmi a magnetarmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close