Vedci nevedia identifikovať záhadný objekt. Ide o najmenšiu čiernu dieru, alebo o najväčšiu neutrónovú hviezdu?

Detektor LIGO potvrdil záhadnú zrážku, ktorá sa udiala pred rokom. Ide o najväčšiu neutrónová hviezdu, alebo o najmenšia čiernu dieru?

čierna diera
Zdroj: NASA

V auguste minulého roka sa podarilo detektorom LIGO a Virgo zachytiť dovtedy nezaznamenaný druh gravitačnej vlny. Na prvý pohľad sa úkaz zdal byť čiernou dierou, ktorá pohltila neutrónovú hviezdu.

Nedávno teleskop LIGO udalosť potvrdil a označil ju ako GW190814. Ukázalo sa však, že neutrónová hviezda nebola vôbec hviezdou. Znamená to, že vedci mohli objaviť doteraz najmenšiu čiernu dieru, ktorá zužuje takzvanú hmotnostnú priepasť, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hmotnostná priepasť je výnimkou, ktorú vedci evidujú pri pozorovaní čiernych dier a neutrónových hviezd. Oba objekty vznikajú na konci životného cyklu hviezdy, z odumretého jadra. Pri neutrónových hviezdach platí, že vzniknú, ak je hviezda od 8 do 30-krát masívnejšia než je Slnko. Ak je hviezda masívnejšia, vznikne z nej čierna diera.

Nejasný objav

Vedci doteraz nenašli neutrónovú hviezdu, ktorá by bola 2.3-krát masívnejšia než Slnko a zároveň nenašli čiernu dieru, ktorá by bola menšia, než 5-násobok hmotnosti Slnka. Tak vznikla Hmotnostná priepasť. Udalosť GW190814 odhalila dva spájajúce sa objekty. Jeden z nich, interpretovaný ako čierna diera bol 23-masívnejší, než Slnko. Menší mal len 2.6-násobok hmotnosti Slnka.

Znamenalo by to teda, že buď vedci odhalili najväčšiu neutrónovú hviezdu, alebo naopak najmenšiu čiernu dieru.

„Záhadný objekt môže byť neutrónová hviezda, ktorá je pohlcovaná čiernou dierou. Išlo by o fantastický objav, ktorý by sa musel ďalej pozorovať. Avšak problémom je, že potenciálna neutrónová hviezda prekračuje limit svojej hmoty, preto sa prikláňame k názoru, že ide o najmenšiu čiernu dieru,“ Vyjadrila sa astrofyzička Vicky Kalogera z univerzity v Illinois.

Dôvodom, prečo vedci netušia, čo by sa mohlo skrývať v hmotnostnej priepasti je fakt, že výpočty sú nesmierne zložité. Neutrónové hviezdy majú určitý limit, kedy je hmotnosť hviezdy tak veľká, že vonkajší tlak neutrónov sa nedokáže odpudzovať od vnútorného tlaku gravitácie. V praxi to znamená, že sa hviezda zrúti do seba a  vznikne z nej čierna diera.

„Fascinujúce je, že je to iba začiatok, keď sa detektory stanú citlivejšími, budeme schopní pozorovať oveľa viac podobných signálov a dokonca presne určiť, kde sa nachádzajú čierne diery, alebo neutrónové hviezdy.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre