Vedci nazerajú do záhadnej minulosti nášho vesmíru. Svoj zrak obracajú na prastaré galaxie

Niekoľko sto-tisíc rokov po veľkom tresku bol kozmos relatívne prázdnym priestorom

Galaxie
Zdroj: NASA

Jeden z najväčších momentov nášho vesmíru bolo, keď sa zrodili prvé hviezdy. Tento jav je doteraz veľkou záhadou pre všetkých vedcov, no nový výskum sa pozrel na niektoré z najstarších galaxií, aké sme mali šancu pozorovať.

Tieto objekty sa formovali, keď bol vesmír starý len 680 miliónov rokov. Vedci taktiež prišli na to, že galaxie vypúšťali do svojho okolia extrémnu dávku ultrafialového žiarenia. Táto „záplava“ vyformovala bubliny, kde sa neutrálne plyny nabili a ionizovali. Tento jav ponúkol astronómom náhľad na jednu z hlavných transformačných epóch nášho vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pár stoviek tisícov rokov po veľkom tresku bolo všetko vo vesmíre neutrálne a nenašli by ste tu jedinú hviezdu, ktorá by na oblohe žiarila. Vesmír bol však horúcim a hustým miestom, kde sa nachádzala prevažne plazma. Jednalo sa o prostredie, kde sa atómy trhali na svoje základné častice. Všetko sa to zmenilo, keď bol vesmír starý 380-tisíc rokov. Všetko sa od seba oddelilo natoľko, aby vesmír ochladol.

Minulosť vesmíru

To umožnilo časticiam opäť sa spojiť do atómov a vznikli aj prvé prvky, ako napríklad vodík a hélium. Spolu s tým prišlo vypustenie radiácie, ktorú v dnešných dňoch poznáme ako kozmické mikrovlnné pozadie. Ako sa vesmír naďalej rozpínal, plyn sa začal zoskupovať do drobných hlúčikov, ktoré mali väčšiu hustotu ako okolitý priestor. Vďaka tomu nadobudli gravitačnú silu a priťahovali ešte viacej materiálu. Tak vznikli prvé hviezdy a následne galaxie.

Vedci sa zameriavajú na pátranie po čoraz starších galaxiách a skúmajú aj plyny v ich okolí. Nedávno sa tímu medzinárodných výskumníkov podarilo objaviť tri galaxie, ktoré sú extrémne tmavé a nachádzajú sa veľmi ďaleko. Zistili, že tieto galaxie pochádzajú z veľmi skorého obdobia, no čo je zvláštnejšie, do svojho okolia začali vypúšťať prúdy ionizovanej plazmy.

Inak povedané, radiácia, ktorá z nich prúdi začala transformovať vesmír okolo nich. Jedná sa o prvý jasný znak nadchádzajúceho obdobia reionizácie. Astronómovia odhadli, že tento jav prebehne, no nečakali, že sa začne tak skoro. Galaxie sa tak stávajú výborným terčom pre nový vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý je navrhnutý na štúdium histórie kozmu. Vďaka nemu tak budeme môcť pochopiť divokú minulosť nášho vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre