Vedci, navrhujúci misiu na Enceladus, rozmýšľajú, ako zabrániť kontaminácii oceánu

Mesiac Saturnu by mohol pod povrchom ukrývať život. Úlohou vedcov je ho nielen objaviť, ale aj chrániť

Enceladus
Zdroj: flickr.com/Justin Cowart

Jeden z mesiacov Saturnu, Enceladus, by mohol pod povrchom ukrývať život. Boja sa však toho, že misia by mohla odhaliť mikróby, ktoré sme priniesli zo Zeme. Píše o tom portál Space.

Aby sa vedci vyhli akýmkoľvek planým poplachom, premýšľajú nad tým, ako by zabránili kontaminácii zariadení, ktoré sú špecificky navrhnuté na pátranie po známkach života na iných planétach, či mesiacoch. Zaujímavosťou je, že takéto opatrenia uplatňujú aj v prípade misií, ktoré sa nikdy nedostanú zo Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Planetárna vedkyňa Shannon MacKenzie, spolu s kolegami, pracuje na koncepte misie, ktorá by mala pátrať po živote na mesiaci Enceladus. Aby bol ich projekt realistický, musel tím starostlivo zvážiť, čo by si sonda mohla „odniesť zo Zeme“. Navrhli koncept, ktorý sa nazýva Enceladus Orbilander. Ide o špeciálnu sondu, ktorá by najprv obiehala okolo mesiaca a následne by pristála na jeho ľadovom povrchu. Po celý čas by sonda hľadala známky života. Každá z fáz misie musela zvážiť prísne pravidlá planetárnej ochrany. Tieto pravidlá sa snažia zabrániť tomu, aby akákoľvek sonda priniesla pozemský život na potenciálne obývateľné planéty.

Enceladus by mal mať pod svojim ľadovým povrchom oceán, ktorý je najlepšou šancou objaviť mimozemský život. V ňom môžeme nájsť organickú chémiu, vodu a energiu, tri zložky, ktoré sú nevyhnutné pre život. Ak by však boli vedci nepozorní a priniesli zo Zeme mikróby, tým by sa mohlo v takomto prostredí začať dariť. Preto sa musí tím ubezpečiť, že sa ich sonda bude držať čo najďalej od oceánu.

„Na obežnej dráhe si musíme dať pozor na to, aby sa sonda nezrútila na povrch a neprerazila ľad, čím by sa dostala do oceánu. Vo fáze pristávacieho modulu si musíme dať pozor na to, aby sme nepokazili pristátie a neurobili to isté,“ tvrdí Shannon MacKenzie.

Zabránenie kontaminácii

Protokol o ochrane cudzích vesmírnych telies bol dôvodom, prečo sa misia Cassini musela vrhnúť do útrob plynného obra. Sonde dochádzalo palivo, a tak skončila v atmosfére Saturnu, kde došlo k jej zničeniu. V inom prípade by hrozila kolízia s Enceladom a prípadná kontaminácia jeho povrchu.

V prípade misie, zaoberajúcej sa hľadaním života, je dôležité, že výsledky, ktoré tím získa pochádzajú naozaj z daného mesiaca a nie z mikróbov, ktoré sa dostali na mesiac spolu so sondou. Kľúčom k tomu je udržiavať sondu sterilnú pred štartom. Je však jedno, ako starostlivo je o sondu postarané, nejaké mikróby sa „von“ predsa len dostanú.

„Nikdy nedosiahnete dokonalú čistotu. Základom je preto držať sondu čo najsterilnejšiu a potom analyzovať, ktoré kontaminanty sa mohli dostať von,“ dodáva MacKenzie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre