Spravodajstvo

Vedci našli v meteorite, rovnako starom ako naša slnečná sústava, stopy po ľadových kryštáloch

Meteorit Acfer 094, ktorý našli pred 29 rokmi prináša vedcom stále nové poznatky o jeho vznik, ako aj o poznatkoch, ako vznikli planéty.

Meteorit, ktorý sa našiel  v  Alžírskej púšti ešte v roku 1990, poskytuje vedcom stále nové informácie, týkajúce sa vzniku našej slnečnej sústavy. Nová analýza odhalila malé jamky, v ktorých kedysi dávno ležali ľadové kryštály.

Nevieme presne kedy Acfer 094 (pozn. redakcie: názov meteoritu) padol na Zem, avšak vieme, že je starý okolo 4 biliónov rokov, čiže rovnako starý ako naša slnečná sústava. V  podstate sa jedná o časovú kapsulu, ostatok z hmoty, ktorá vytvorila kedysi dávno všetky planéty. Skrýva v sebe podstatné geologické informácie o formovaní našej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Meteor
Fotografia chemických stôp meteoritu. Zdroj: sciencealert.com

Megumi Matsumoto, z  univerzity v Kjóte podnikol na kuse skaly nové pokusy. Tie odhalili novú pórovatú štruktúru, ktorá pripomínala špongiu. Póry mali priemer 11 mikrometrov, čo je len o kúsok viac ako červená krvinka. Tým vedcov z  výsledkov usúdil, že sa v malinkých jamkách nachádzali ľadové kryštály, ktoré po vyparení zanechali v skale svoju stopu.

Vznik asteriodu

Stopy minerálov, ktoré naznačovali prítomnosť ľadu, sa v  skale nachádzali v oveľa väčšom počte, než by sa pri daných podmienkach mali. To viedlo k  vytvoreniu modelu, ktorý by popisoval, ako objekt vznikol. Na začiatku bolo jadro zo zrniečkami kremeňa, ktoré bolo obalené vodným ľadom. Putovaním po okraji našej sústavy na seba naberal prach, ktorý už vodu neobsahoval a rástol na veľkosti.

„Uvádzame tu nový model, v ktorom rodičovské telo Acfer 094 (pozn. redakcie: názov meteoritu), zdanlivo planetesimálne*, tvorené aglomeráciou ľadového prachu v skorej slnečnej sústave,“ píšu vedci vo svojom dokumente.

Keď sa priblížil k  snežnej čiare, oblasti kde sa vďaka slnku ľad začne rovno vyparovať, všetky kryštály zmizli a  ostali po nich len póry. To narušilo jeho štruktúru a kúsok z neho sa odlomil a nakoniec pristál v Alžírskej púšti.  Práve tento kúsok odlomeného meteoritu dal vedcom odpoveď na otázky ohľadom formovania asteroidov.

„Súčasný scenár je praktickým modelom, ktorý dáva nový pohľad na formovanie asteroidov kombináciou analytických výsledkov mimozemských materiálov a teoretických modelov planetesimálnej formácie.“


*Planetezimály sú objekty, o ktorých sa predpokladá, že existovali v slnečnej hmlovine. Predpokladá sa, že sa sformovali kolíziami častíc, obiehajúcich v akréčnom disku slnečnej hmloviny. Akumulácia planetezimál viedla k vytvoreniu protoplanetárneho disku, z ktorého vznikli protoplanéty a neskôr planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close