Vedci našli planétu podobnú Zemi, ktorá obieha okolo „druhého Slnka“

Medzi 4-tisícmi exoplanét ide o naozajstný unikát

planeta mesiac fotografia astronomy-3304881_1280
Zdroj: pixabay.com (Paleyderfal)

Poznáme už viac ako 4-tisíc exoplanét a medzi nimi sa astronómom podarilo odhaliť naozaj špeciálny kus. Ide o planétu KOI-456.04, ktorá veľkosťou podobná Zemi a dokonca obieha okolo hviezdy, podobnej Slnku.

Astronómovia zistili, že by sa mohla planéta KOI-456.04 nachádzať vo vzdialenosti, ktorá podporuje život na povrchu. Ide o takzvanú obývateľnú zónu, vzdialenosť od hviezdy, ktorá nie je príliš veľká, ani príliš malá. V obývateľnej zóne je teplota primeraná a na povrchu kozmických telies dokáže existovať voda v kvapalnom stave. Píše o tom portál Phys.org.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Planétu objavil tím astronómov vedený inštitútom Maxa Plancka. Hviezda, okolo ktorej planéta obieha sa nazýva Kepler-160 a vyžaruje viditeľné svetlo. Ostatné exoplanéty, ktoré sme doteraz objavili obiehajú okolo menšej, tmavšej hviezdy, vyžarujúcej infračervené žiarenie. Tieto hviezdy sa radia k červeným trpaslíkom.

Väčšina exoplanét sa veľkosťou približuje k Neptúnu, to znamená, že sú približne 4-krát väčšie ako Zem. Taktiež obiehajú pomerne blízko pri svojich domovských hviezdach. Len pár planét sa ukázalo byť rovnakej veľkosti ako Zem a byť v správnej vzdialenosti.

Červené trpaslíky

„Aby sme určili aká je planéta obývateľná, musíme sa pozrieť aj na kvalitu hviezdy, okolo ktorej obieha,“ vysvetľuje doktor René Heller.

Červené trpaslíky sú hviezdy, ktoré majú extrémne dlhý život. Planéta, ktorá obieha okolo tejto hviezdy by mala potenciálne dvojnásobok času na vývoj života, než mala Zem. Radiácia, ktorá prichádza od hviezdy je prevažne infračervené žiarenie. Veľa červených trpaslíkov je tiež známych tým, že vyžaruje energetické záblesky, ktoré „upečú“ planétu.

Okrem toho planéta musí byť pri takejto hviezde extrémne blízko. Tak blízko, že gravitácia hviezdy začne výrazne ovplyvňovať planétu. To by mohlo spustiť vulkanické erupcie na povrchu a planétu zničiť. Preto sa vo vedeckej komunite silno debatuje o tom, či sú červené trpaslíky naozaj vhodnými hviezdami.

Vedci si myslia, že hviezda Kepler-160 má okolo seba nie jednu, ale rovno štyri planéty. KOI-456.04 Je v porovnaní s inými planétami, ktoré sa radia k potenciálne obývateľným, pomerne veľká, no to že obieha pri hviezde, podobnej nášmu Slnku z nej robí unikátny objav.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre