Vedci našli hviezdu, ktorá vznikla krátko po veľkom tresku. Môže nám zodpovedať veľa otázok

Ide o najstaršiu hviezdu, aká bola doposiaľ objavená

hviezda
Zdroj: pixabay.com

Astronómovia objavili ďalšiu starodávnu hviezdu, ktorá sa potuluje našou Mliečnou dráhou. Nachádza sa od nás 35-tisíc svetelných rokov a je to jedna z najstarších hviezd v našom vesmíre.

Červený obor SMSSJ160540.18-144323 vznikol po veľkom tresku

Červený obor SMSSJ160540.18-144323 má najnižšie hodnoty železa spomedzi všetkých doposiaľ analyzovaných hviezd. Pravdepodobne sa radí medzi druhú generáciu hviezd, ktoré vznikli po veľkom tresku, pred 13.8 miliardami rokov. Píše o tom Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Hovoríme o hviezde, ktorá sa zrodila niekoľko stoviek miliónov rokov po veľkom tresku. Jej hodnoty železa sú o 1.5 miliónkrát nižšie, než má naše Slnko. Ide o kvapku vody v bazéne,“ vysvetľuje astronóm Thomas Nordlander.

Preto vedia astronómovia určiť vek hviezdy. Na počiatku sa totižto nenachádzali vo vesmíre žiadne kovy. Prvé hviezdy boli zložené primárne z vodíka a hélia. Boli obrovské, veľmi horúce, no dožívali sa len krátko. Takýto druh hviezdy sa nazýva Populácia III a nikdy sme žiadnu podobnú nevideli. Hviezdy sú poháňané jadrovou fúziou, pri ktorej sa jadrá atómov ľahších prvkov spoja, aby vznikli ťažšie prvky. V menších hviezdach ide primárne o fúziu vodíka a hélia. V hviezdach Populácie III sa teoretizuje, že mohlo dôjsť ku vzniku kremíka a železa.

Populácia III

Keď sa tieto hviezdy dostali ku koncu svojho životného cyklu, tak explodovali do supernovy. Znamená to, že všetky prvky, ktoré sa v jej vnútri nachádzali boli vymrštené do vesmíru. Z nich sa následne stali nové hviezdy, ktoré tieto prvky obsahovali.

Na základe množstva kovov, ktoré hviezda obsahuje sa dá určiť jej približný vek. Podľa odhadov vedcov je naše Slnko približne stá generácia hviezd od veľkého tresku. Zistili to práve analýzou kovov v jej vnútri.

Vedci predpokladajú že hviezda, ktorá dala Červenému obrovi železo bola asi 10-krát hmotnejšia než naše Slnko. Ide o hmotnosť, ktorá je dostatočná na to, aby na konci svojho životného cyklu vytvorila neutrónovú hviezdu a presne to aj urobila.

Vedci veria, že štúdium hviezdy SMSSJ160540.18-144323 môže priniesť viac informácií ohľadom hviezd z Populácie III. Problémom je, že je to červený obor, hviezda na samotnom konci jej životného cyklu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre