SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci našli galaxiu, ktorej stred bol vytrhnutý po galaktickej zrážke. Ide o jeden z najvzácnejších vesmírnych unikátov

Prstenec, ktorý môžeme vidieť na galaxii R5519 je výsledkom obrovskej galaktickej zrážky

Astronómovia našli galaxiu, ktorá nesie jazvy z „galaktickej bitky“, ktorá sa odohrala pred 10.8 miliardami rokov. Jej tvar nepripomína žiadne známe galaxie. V jej strede sa nachádza obrovská diera.

Radí sa preto medzi vzácne typy galaxií, ktoré sú známe aj ako prstencové galaxie. Zaujímavosťou je, že takýto tvar nevznikol žiadnymi vnútornými procesmi, ale zrážkou s inou galaxiou. Po zrážke bolo jadro galaxie doslova vytrhnuté z jej stredu. Galaxia sa nazýva R5519 a je prvá svojho druhu. Na tému upozorňuje portál Science Alert.

„Jej tvar je fascinujúci, lebo sme žiadny podobný doteraz nevideli. Vyzerá cudzo, zároveň však povedome,“ vyjadril sa astronóm Tiantian Yuan.

Galaxia R5519 má okolo 42-tisíc svetelných rokov v priemere a diera, ktorú prerazila iná galaxia má v priemere 17-tisíc svetelných rokov. Niektoré prstencové galaxie vzniknú pomerne pokojne, dôsledkom orbitálnej rezonancie, alebo naberaním materiálu inou galaxiou. Okrem toho sa v prstenci galaxie R5519 každý rok pretaví hmota rovná 80 Slnkám na nové hviezdy. Je to zároveň znakom narušenia, keď preletela iná galaxia jej stredom. To vyslalo vlny, smerujúce k okrajom galaxie.

Keď tieto vlny nahromadia plyn a prach, podnieti to vznik nových hviezd. Prstencové galaxie, ktoré vznikli takýmto spôsobom sú extrémne vzácne, až tisíckrát vzácnejšie než prstencové galaxie, ktoré vznikli iným spôsobom. Podľa simulácií musí mať galaxia, z ktorej sa stane prstenec, tenký disk, cez ktorý niečo prerazí.

R5519 vznikla v čase pred 11 miliardami rokov. Ide o obdobie po veľkom tresku, kedy boli galaxie chaotické a mali rôzne tvary. Prstencové galaxie, akou je napríklad Mliečna dráha, sa v tom období začali len formovať.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close