SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci menia pohľad na život, ako ho poznáme. Našli organizmus, ktorý nepotrebuje k životu kyslík

Ide o parazita, ktorý pripomína medúzu

Vedci donedávna verili, že všetky mnohobunkové živočíchy potrebujú k životu kyslík, no začiatkom tohto roka sa im podarilo objaviť výnimku.

Ide o parazita, ktorý pripomína medúzu. Vedci u neho nenašli mitochondriálny genóm, čo znamená že organizmus nepotrebuje dýchať. Píše sa v nedávno publikovanej štúdii. Ide zároveň o prvý organizmus, ktorému tento genóm chýba. Celý svoj život teda prežije bez závislosti na kyslíku. Vďaka tomuto objavu vedci dostali úplne inú predstavu o tom, ako môže život na Zemi fungovať. Okrem toho by nám mohol objav pomôcť aj pri hľadaní mimozemského života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nakoniec z baktérie stala organela

Schopnosť spracovať kyslík získali živé organizmy zhruba pred 2 miliardami rokov. Väčšie archaeóny pohltili menšie baktérie a táto symbióza sa ukázala byť prospešná pre obe strany. Oba organizmy sa vyvíjali spoločne, až sa nakoniec z baktérie stala organela, známa ako mitochondria. Každá jedna bunka vo vašom tele, okrem červených krviniek, má množstvo mitochondrií, ktoré sú v podstate zodpovedné za respiračný proces.  Téme sa venuje portál Science Alert.

Ich prácou je rozkladať kyslík, z ktorého bunky berú svoju energiu. Existujú rôzne výnimky, organizmy, ktoré sa naučili žiť v prostredí s nedostatkom kyslíku. Niektoré jednobunkovce majú vyvinuté organely, príbuzné mitochondrii, ktoré im umožňujú žiť bez prístupu vzduchu. Mnohobunkové organizmy, ktoré by mali takýto systém metabolizmu však boli predmetom vedeckých debát.

Život bez kyslíka

Tím výskumníkov z Tel Avivu sa však rozhodol pozrieť sa na parazita, ktorý sa nazýva Henneguya salminicola. Parazit funguje podobne ako jednobunkové organizmy, vyvinul si organely podobné mitochondrii. Vedci si ale všimli niečo zvláštne, a to záhyby na vnútornej membráne, ktoré zvyčajne nevidia.

Fungovaním je tento organizmus podobný inému parazitovi, ktorý sa nazýva Myxobolus squamalis. Vedci ho použili ako kontrolnú vzorku, no v jeho prípade sa mitochondriálny genóm našiel. Výsledky, ktoré vedci dostali by sa dali v jednoduchosti popísať následovne: parazit Henneguya salminicola nepotrebuje k životu kyslík.

To, ako prežíva je pre vedcov zatiaľ záhadou. Jedna z možností je, že by mohla čerpať látku, ktorá vznikne po rozklade kyslíka priamo od svojho hostiteľa.

„Náš objav hovorí o tom, že je možné aj pre mnohobunkové organizmy prežiť v prostredí bez kyslíka. Vidíme to na príklade mnohobunkového, parazitického organizmu,“ píšu autori v štúdii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close