SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci majú obavy ohľadne „pestovania“ mozgových organoidov v laboratórnych podmienkach

Viacero vedcov vyjadrilo obavy v spojitosti s mozgovými organoidmi. Domnievajú sa totiž, že by mohli byť teoreticky vedomými alebo vnímajúcimi.

Výskum mozgových organoidov (pozn. redakcie: Organoid je miniaturizovaná a zjednodušená verzia orgánu vyrobeného v skúmavke, ktorá vykazuje realistickú mikroanatómiu) napreduje rýchlym tempom. Mnoho vedcov však dvíha varovný prst.

Mozog v  skúmavke?

V  priebehu včerajšieho dňa počas výročného stretnutia neurovedcov, na ktoré upozorňuje portál TheGuardian.com niekoľko vedcov vyjadrilo na túto tému viacero obáv. Dôvodom je, že guličky tkaniva sú vyrobené z kmeňových buniek a hoci sú to iba hrášky, u niektorých sa vyvinuli spontánne mozgové vlny podobné tým, ktoré sa pozorujú u predčasne narodených detí. Hoci sa nikdy nepreukázalo, že takto vytvorené orgány sú vedomými alebo vnímajúcimi, tak aj napriek tomu časť vedcov sa domnieva, že existuje príliš veľké riziko na to, aby sa mohli takto vyvinuté mozgové organoidy ďalej používať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takto vyvinuté „mini mozgy“ dávajú vedcom príležitosť študovať neurologický vývoj v  podmienkach v niečom podobnom ako je „ľudský model“. Hoci ich štruktúra nie je 100% identická s tou našou, tak aj napriek tomu sa čiastočne približujú k realite.

„Už vidíme aktivitu v organoidoch, ktorá pripomína biologickú aktivitu u vyvíjajúcich sa zvierat,“ povedal pre The Guardian Elan Ohayon, riaditeľ laboratória Green Neuroscience Laboratory.

Ďalej však dodal, že ak existuje možnosť že takto vyvinuté organoidy vnímajú, tak by nemali pokračovať v tejto činnosti.

„Ak existuje možnosť vnímania organoidov, nemali by sme prekročiť túto hranicu,“ povedal Ohayon. „Nechceme, aby ľudia robili výskum tam, kde existuje potenciál, že by trpeli.“

Kde začína a kde končí etika?

Ťažko dnes povedať či takto vyvinuté orgány dokážu vnímať, ale v  minulosti sme mohli byť svedkami, že dokáže minimálne (aspoň čiastočne) napodobňovať činnosti, pre ktoré sú určené.

„Keď sme sledovali svaly, mohli sme vidieť spontánne kontrakcie, ale mohli sme tiež vyvolať kontrakcie stimuláciou iba organoidov. Tieto kontrakcie navyše záviseli od spojenia, pretože prerušenie inervujúcich traktov kontrakcie zrušilo.“ píše sa v  statuse nižšie.

Výskum v  oblasti Neurónových organoidov má však aj svoje pozitíva. Má totiž potenciál zlepšiť naše chápanie vývoja ľudského mozgu a neurologických porúch. Zároveň nám môže pomôcť zistiť, či tieto tkanivá sú schopné modelovať tvorbu obvodov s funkčným výstupom neurónov. Inými slovami, tento typ výskumu nám môže pomôcť v liečbe viacerých porúch, napríklad v prípade narušených motorických  schopností. Otázkou však zostáva, či tento spôsob získavania informácií je správnym.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close