Vedci konečne prišli na to, čo vytvára záhadné rýchle rádiové signály

Ide o jednu z veľkých záhad vesmíru, no vedci poznajú riešenie

Neutrónová hviezda
Zdroj: youtube.com (Volupsa/Astrid)

Magnetar SGR 1935+2154 je neutrónová hviezda s extrémne silným magnetickým poľom. Nachádza sa v našej galaxii a práve významne prispela k vyriešeniu záhady silných rádiových signálov, ktoré prichádzajú z hlbín vesmíru.

28. apríla bola hviezda, vzdialená 30-tisíc svetelných rokov od nás zachytená ako vysiela extrémne silné rádiové vlny, ktoré by sa dali zachytiť aj z inej galaxie. K tomu zachytili aj silný röntgenový záblesk. Vedci doteraz nevedeli, z kade rádiové signály pochádzajú. Vedeli zistiť približnú oblasť, z kade objekt prišiel, no nikdy sa im nepodarilo zistiť, čo môže signály vytvárať, píše o tom sciencealert.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Väčšina ľudí sa po tomto objave zhodne, že rádiové signály pochádzajú s magnetarov,“ tvrdí astronóm Shrinivas Kulkarni z Caltechu.

Rýchle rádiové signály patria k významnejším kozmickým záhadám. Väčšina prípadov sa odohrala v galaxiách, milióny svetelných rokov vzdialených a s energiou, rovnajúcou sa  energií 500-miliónov Sĺnk. Záblesky trvajú len milisekundu a veľké množstvo z nich sa neopakuje, preto ich nie je ľahké predpovedať, zistiť ich pôvod a následne ich pochopiť.

Zistenie zdroja

Potenciálnych vysvetlení bolo veľa, od supernov až po mimozemšťanov. Teória, že za rádiovými signálmi stoja magnetary, čo sú neutrónové hviezdy s extrémne veľkým magnetickým poľom, postupne naberala na obrátkach.

Gravitačná sila hviezdy sa snaží držať hviezdu pokope. Ide o silu, ktorá ťahá všetku hmotu ku stredu. Na druhú stranu, magnetické pole hviezdy je tak silné, že dokáže narušiť jej tvar. To vedie k nekonečnému súboju síl, ktoré občas vyprodukujú obrovské záblesky energie.

Ak by prišiel rýchly rádiový signál s inej galaxie, vedci by ho pravdepodobne brali ako jeden z mnohých a v podstate by ani nedokázali doňho hlbšie vidieť. V prípade SGR 1935+2154 zachytili signál jasne, čisto a dokonca boli schopní určiť presný pôvod signálu. To, čo sa im nepodarilo pozorovať pri žiadnom inom druhu rýchlych rádiových signálov bola ich röntgenová časť. Tá je pre magnetary typická a je pravdepodobnejšie, že röntgenové žiarenie prišlo od nich, než od samotných rádiových vĺn.

SGR 1935+2154 bol prvým rýchlym rádiovým signálom, ktorý sa vedcom podaril zachytiť vo vnútri našej vlastnej galaxie. Pozorovania sú vo veľmi rannej fáze. Momentálne sa na magnetar pozerajú najlepšie vedecké nástroje aké poznáme a tie ho budú ďalej skúmať. Vedci však podotýkajú, že hviezda by dokázala hravo zvládnuť vystreliť signál v oveľa väčšej magnitúde.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre