Vedci hovoria, že metóda, ktorú vyvinuli, im umožňuje vidieť „hranice“ výkonu súčasných batérií. O čo presne ide?

Vedci hovoria o metóde, ktorá im umožňuje vidieť „hranice“ výkonu našich batérií. Tá by im mala dopomôcť pri vývoji novej generácie batérií.

Bateria smartfonu
Zdroj: YouTube (Samsung)

Jednou z najväčších slabostí našich zariadení sú batérie. Hoci treba dodať, že aj v tejto oblasti sa pomaly posúvame dopredu. Pokrok ako taký však nejde ruka v ruka s ďalšími technológiami a funkciami smartfónov, ktoré vyťažujú batérie našich zariadení čoraz viac. Jedným z riešení ako sa vysporiadať s aktuálnym problémov s rýchlo vybíjajúcim zariadeniami preto je, zvyšovať rýchlosť nabíjania. Z dlhodobého hľadiska nejde však o najideálnejšie riešenie.

V tomto smere je jedným z revolucionárov spoločnosť Xiaomi, ktorá nedávno predstavila technológiu Hyper Charge. Tá umožňuje pri výkone 200W nabiť zariadenie s kapacitou približne 4 000 mAh za približne 8 minút. Otázkou je, dajú sa tieto hranice posúvať ešte ďalej?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedným z hlavných problémov rýchleho nabíjania vo všeobecnosti však je degradácia batérie. Rovnako aj implementácia technológie ako takej do zariadení, nie je lacným špásom.

Rýchla a bezpečné nabíjanie?

Najnovšie zahraničný portál TheIndependent upozorňuje na zaujímavú štúdiu vedcov z University of Cambridge, ktorí boli vedení Ashkayom Raomom. Vedci hovoria o technológii, ktorá by im mala dopomôcť nabiť naše smartfóne približne za 5 minút, pričom by nabíjanie malo byť nielen lacnejšie, ale zároveň aj  menej namáhavé pre naše telefóny. Na čo však prišli?

„Zistili sme, že pre lítium-iónové batérie existujú rôzne obmedzenia toku energie v závislosti od toho, či sa nabíjajú alebo vybíjajú. Počas nabíjania rýchlosť závisí od toho, ako rýchlo prechádzajú lítiové ióny časticami aktívneho materiálu a počas vybíjania – ako rýchlo sa ukladajú na jeho okrajoch. Keby sme dokázali tieto dva mechanizmy ovládať, umožnilo by to uvedeným bunkám nabíjať sa oveľa rýchlejšie.“ hovorí Ashkay Rao.

Na prekonanie týchto problémov, ktoré opisuje Rao, a maximalizáciu potenciálu tohto typu batérií, vedci z Cambridge vyvinuli vlastnú technológiu, ktorá im umožňuje vnímať fázové zmeny v cykle nabíjania a vybíjania. Momentálne uvažujú o tom, ako celý proces urýchliť. Zároveň dodávajú, že vedomosti získané pomocou novej metódy, sú kľúčom pre vývoj batérií novej generácie.

„Testovacia metóda, ktorú sme vyvinuli, ponúka obrovské zlepšenie rýchlosti tejto technológie, čo nám umožňuje držať krok s inherentne dynamickým výkonom batérie. Skutočnosť, že môžeme vidieť hranice týchto fáz na vlastné oči, je skutočne prekvapivá. Toto by mohol byť dôležitý kúsok skladačky pri ďalšom vývoji buniek novej generácie.“

Inými slovami, metóda ktorú vymysleli, umožňuje výskumníkom identifikovať „rýchlostné limity“ pre nabíjacie cykly v batériách a potom zistiť spôsoby, ako maximalizovať potenciál batérie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre