Vedci hovoria, že kvantové technológie umožnia nabíjať elektromobily rovnako rýchlo, ako tankujeme benzín

Majitelia elektrických vozidiel by v budúcnosti nemuseli čakať niekoľko hodín na nabitie automobilu.

Kvantové technológie umožnia rýchlejšie nabíjanie elektromobilov
Zdroj: Unsplash (engin akyurt, Ed Harvey), Pinclipart. Úprava: Vosveteit.sk

Výsledky nového výskumu publikovaného vedcami z Institute for Basic Science naznačujú veľké zmeny, týkajúce sa elektrických vozidiel. Jedným z ich hlavných nedostatkov je v súčasnosti dlhé nabíjanie, ktoré môže trvať až do 10 hodín, ak si nabíjate automobil doma, alebo 30 minút, ak používate verejnú nabíjaciu stanicu s vyšším výkonom.

Nachádzame sa v čase, kedy ľudstvo musí nájsť spôsob, ako prejsť na obnoviteľné zdroje energie. Elektrické autá sú krokom vpred a prostredníctvom kvantovej technológie by si ich majitelia mohli „doplniť šťavu“ len za tri minúty, píše portál The Byte. Elektrické vozidlá aspoň vo svojich začiatkoch neboli atraktívnou voľbou, hlavne kvôli nízkemu dojazdu. S rozvojom novej technológie sa toto negatívum pomaly odstraňovalo, no vlastníci takýchto vozidiel sa stále museli popasovať s dlhými nabíjacími časmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kvantová fyzika ale ponúka riešenie na tento problém. Ako vysvetľuje portál Phys, prvá myšlienka kvantovej batérie vznikla ešte v roku 2012 a pracovala na princípe kvantového previazania. Idea takejto batérie bola, že počas nabíjacieho procesu by sa súčasne nabíjali všetky články. Moderné vysokokapacitné batérie majú niekoľko článkov, no za použitia dostupných technológií ich zatiaľ nie je možné nabíjať všetky články naraz.

Oveľa rýchlejšie nabíjanie

Vedci z Institute for Basic Science navrhli kvantovú batériu a podarilo sa im zistiť aj to, koľko času by sme pomocou tejto technológie ušetrili. Bežný elektrický automobil má batériu obsahujúcu približne 200 článkov. Zavedením kvantového nabíjania, ktoré by dokázalo nabiť všetky články súčasne by to znamenalo 200-násobné zrýchlenie procesu, oproti klasickým batériám. Domáca nabíjačka dnes nabije elektromobil za približne 10 hodín, no kvantové nabíjanie by to zvládlo za 3 minúty. V prípade vysokorýchlostných nabíjacích staníc by tento proces trval len niekoľko sekúnd, namiesto pôvodných tridsiatich minút.

Samozrejme že elektromobily nie sú jedinou sférou, kde by sa mohla táto technológia presadiť. Autori štúdie vo svojej práci píšu, že táto technológia by priniesla zmeny v množstve rôznych sfér. Tou najvýraznejšou je výroba energie prostredníctvom jadrovej fúzie. Fúzne elektrárne si vyžadujú obrovské množstvo energie, ktorá musí byť dodaná, alebo odobraná prakticky okamžite. Kvantové nabíjanie sa môže s prehľadom o túto požiadavku postarať.

Otázne ostáva, kedy sa kvantové nabíjanie dostane na trh a bude využiteľné v praxi. Ľudstvo len začalo skúmať potenciál kvantového sveta a kvantových technológií. Čaká nás ešte množstvo prekážok, cez ktoré musíme prejsť, ak chceme ťažiť s nových možností, ktoré nám kvantová fyzika ponúka. Výskumy, ako napríklad tento, sú však dobrým krokom v pred. Podobné vedecké práce môžu vzbudiť záujem investorov o kvantové technológie a vďaka tomu pretaviť niekoľko konceptov na skutočné technológie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre