SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci dostali cvičnú úlohu odkloniť nebezpečný asteroid do šiestich mesiacov: Podarilo sa im ju splniť?

Aký bol ich plán v prípade hrozby zrážky s kozmickým objektom?

Minulý mesiac si experti z americkej vesmírnej agentúry, NASA, lámali hlavy nad týmto hypotetickým scenárom: K Zemi mieri záhadný asteroid, ktorý sa momentálne nachádza 56-miliónov km od našej planéty a za šesť mesiacov do nás narazí. Načrtnutá situácia bola súčasťou týždňového cvičenia a vďaka nej vedci pochopili naozaj znepokojivý fakt, píše portál Science Alert.

Úlohou medzinárodného tímu expertov bolo prísť s nápadom, ako by sa ľudstvo mohlo s hrozbou vysporiadať a zistilo sa, že keby sme objavili hrozbu v tak krátkom časovom predstihu, nedokázali by sme urobiť nič.

Šesť mesiacov je totiž dosť málo na to, aby ľudstvo dokázalo zabrániť asteroidu naraziť do Zeme. Problémom sú hlavne súčasné technológie. Zatiaľ neexistuje raketa ktorá by za ten čas dokázala zničiť, alebo odkloniť blížiaci sa asteroid. K testu sa vyjadril aj manažér centra pre štúdium blízkych objektov, Paul Chodas, ktorý tvrdil, že každý z účastníkov bol predurčený k neúspechu.

„Ide o druh testu, ktorý sa volá aj scenár neskorého varovania a je špecificky navrhnutý tak, aby bol veľmi náročný,“ vysvetľuje Chodas.

Ak by nešlo o test, ale o realitu, vedci by potrebovali vedieť o asteroide najmenej v päťročnom predstihu. To je názor Paula Chodasa, no niektorí odborníci, ako napríklad astronóm z inštitútu MIT, Richard Binzel tvrdia, že by sme potrebovali najmenej desať rokov.

„Čas je v takejto situácii to najcennejšie, čo môžeme priať,“ tvrdí Binzel.

Smrtiaci asteroid

Šance, že by ľudstvo vedelo o nebezpečnom asteroide päť, alebo desať rokov dopredu sú veĺmi malé. V roku 2005 dostala americká NASA úlohu nájsť a sledovať 90% všetkých blízkych asteroidov, ktoré sú väčšie ako 140 metrov. Asteroid takejto veľkosti by dokázal zničiť mesto o veľkosti New Yorku. Do dnešného dňa sa vesmírnej agentúre podarilo objaviť len 40% takýchto objektov.

Počas najnovšieho testu účastníci nevedeli, aký veľký bude asteroid, až do posledného týždňa pred nárazom. Veľkosť hrá v tomto prípade veľmi dôležitú úlohu. 35-metrový asteroid by mohol vybuchnúť v atmosfére a vyvolať len tlakovú vlnu, zatiaľ čo 500-metrový asteroid by mohol zmiesť celé mesto z povrchu planéty a ovplyvniť oblasť o veľkosti Francúzska.

V prvom rade platí, že v prípade hroziacej zrážky s asteroidom o ňom musíme vedieť čo najviac. Momentálne má NASA k dispozícii tri metódy na odvrátenie hrozby. Prvou je odpálenie bomby v blízkosti asteroidu, čo ho roztriešti na menšie, menej nebezpečné kusy. Druhou je zahriať asteroid pomocou lasera, odpariť časť jeho materiálu a zmeniť jeho obežnú dráhu. Tretím je vraziť do asteroidu s raketou a odkloniť ho z kurzu.

Každá z možností si však vyžaduje niekoľkoročnú prípravu. Podľa Chodasa je najlepšou zbraňou proti nebezpečným asteroidom poznať, kde sa nachádzajú.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close