SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci dokázali udržať v levitáci viacero predmetov naraz za pomoci zvukových vĺn

Asier Marzo Pérez z univerzity v Navarre a Bruce Drinkwater z univerzity v Bristole opisujú ako dokázali použiť zvuk na ovládanie viacerých predmetov nezávislých od seba.

Akustické Pinzety

Začali budovaním dvoch polí, z ktorých každé malo 256 malých reproduktorov s priemerom len jeden centimeter. Potom umiestnili tieto polia na proti stojné steny, pričom reproduktory smerovali dovnútra. Nakoniec položili na zem pole odrazovej plochy medzi poliami.

Pomocou počítača dokázali spôsobiť, že reproduktory vydávali zvukové vlny intenzitou až 40 kilohertzov! Manipuláciou so zvukovými vlnami pomocou špeciálne vyvinutého algoritmu zistili, že dokážu pôsobiť silou na drobné predmety umiestnené na odrazenom povrchu a a tím spôsobiť ich levitáciu.

Vo svojich pokusoch sa im podarilo manipulovať s guľôčkami typu Styrofoam s priemerom do troch milimetrov čím spôsobili to, že lopty začali tancovať vo vzduchu.

Podľa výskumníkov by sme raz mohli použiť verziu „akustických pinziet“ na vykonávanie chirurgických zákrokov u človeka.

Flexibilita ultrazvukových vĺn nám umožňuje pracovať v mikrometrických škálach na pohyb buniek vo vnútri 3D vytlačených štruktúr alebo živého tkaniva,“ povedal Marzo v tlačovej správe .

Vedci plánujú napredovať a chceli by spojiť svoju technológiu s vodou. Dúfajú, že to bude trvať menej ako rok, po ktorom by sa chceli sústreďiť na adaptáciu technológie na prácu v biologických tkanivách.

Zdroj: futurism.com

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close